דיון מכריע: בכמה יקוצץ הביטחון?

חברי הקבינט התכנסו לדיון גורלי בדרישת שר האוצר לפיד לקצץ ארבעה מיליארד שקלים בתקציב הביטחון. מקורביו של רה"מ נתניהו הבהירו שהקיצוץ לא יהיה נרחב כמו זה שדורשים באוצר, שם מזהירים שאם הסכום לא יקוצץ מהביטחון, הדבר יבוא על חשבון הציבור – שיספוג גזירות נוספות

שרי הקבינט נועדים עם ראשי הצבא בנושא. אר (AP)

תקציב המדינה יובא מחר לאישור הממשלה, אך נושא אחד מרכזי עדיין עומד באוויר - תקציב הביטחון. הבוקר מקיימים ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר לפיד ושר הביטחון יעלון דיון בקבינט כדי להחליט האם לקצץ בתקציב המשרד - וכמה. במשרד האוצר מזהירים כי אם הקיצוץ שהם דורשים לא יאושר, לא תהיה להם ברירה אחרת אלא להטיל גזירות נוספות על הציבור. מקורביו של נתניהו הבהירו כי יהיה קיצוץ בתקציב הביטחון, אבל לא כמו שדורשים באוצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישיבה שהחלה סמוך לשעה 10:00 ישמעו השרים סקירה של הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ושל שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בנוגע לקיצוץ הצפוי בתקציב המשרד על סך ארבעה מיליארד שקלים וההשלכות.

עם פרסום ספר התקציב לשנים 2013-2014, אישרו גורמים במשרד האוצר כי ארבעה מיליארד שקלים יקוצצו בתקציב הביטחון בשנת 2014. על אף ההכרזות על הקיצוץ הנרחב בתקציב הביטחון מצד האוצר, נראה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יתמוך במהלך וידרוש קיצוץ של שני מיליארד שקלים בלבד.

במהלך הישיבה הבוקר, בהשתתפות שר האוצר לפיד ובכירי משרדו, צפויים בכירי מערכת הביטחון לנסות ולצמצם ככל הניתן את הקיצוץ הצפוי.

 

באוצר נלחמים ב"בורות השומן"

במערכת הביטחון מדגישים כי הקיצוץ, אם אכן יאושר על ידי ראש הממשלה, יצא אל הפועל רק בתקציב 2014 ולא בתקציב לשנה הנוכחית. באוצר דורשים מזה תקופה ארוכה לקצץ בתקציב הביטחון, בטענה כי יש בו "בורות שומן" עמוקים שהמערכת יכולה לחסוך רבות אם יטופל בהן. בשנים האחרונות תקציב הביטחון גדל משמעותית, בגלל יישום פרויקטים יקרים כמו גדר הגבול עם מצרים ובניית מערכת כיפת ברזל.

בין השאר, מציינים גורמים באוצר את גיל הפרישה הנמוך לאנשי קבע, כוח אדם מיותר בבסיסים עורפיים, הצעה לקיצור השירות הצבאי ודרישה מהצבא למכור בסיסים שנמצאים על קרקע יקרה ואשר ניתן להעביר אותם למקומות בהם הנדל"ן זול בהרבה.

אתמול בשעות הערב התאספו רבבות מפגינים בכיכר הבימה בתל אביב, שם נערכה הפגנת מחאה נגד התכנית שגיבש לפיד. עצרות מחאה דומות נערכות בעוד שורה של ערים ובהן ירושלים וחיפה. הפגנה נערכה גם מול בית השר סילבן שלום ברמת גן, שם פרצו עימותים אלימים בין מפגינים לשוטרים ושניים נעצרו.

 

ינסה להביא להורדת הקיצוץ. יעלון (AP)