הבוקר: שרי הקבינט יכריעו בגורל תקציב הביטחון

בכירי מערכת הביטחון צפויים להילחם הבוקר, במהלך ישיבת שרי הקבינט, בתכנית משרד האוצר לקצץ ארבעה מיליארד שקלים מתקציבם. בישיבה ישתתפו שר הביטחון והרמטכ"ל ויעניקו לשרים סקירה מקיפה אודות מפת האיומים על ישראל

לאחר לילה של הפגנות מחאה נגד הגזירות הכלכליות כחלק מתקציב המדינה, יקומו שרי הקבינט לבוקר בו ייקבע גורלו של תקציב הביטחון בשנים הקרובות. השרים צפויים להשתתף בישיבה בה תיערך סקירה של הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון בנוגע לקיצוצים הצפויים בתקציב המשרד על סך ארבעה מיליארד שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים?הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם פרסום ספר התקציב לשנים 2013-2014, אישרו גורמים במשרד האוצר כי ארבעה מיליארד שקלים יקוצצו בתקציב הביטחון בשנת 2014. על אף ההכרזות על הקיצוץ הנרחב בתקציב הביטחון מצד האוצר, נראה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא יתמוך במהלך וידרוש קיצוץ של שני מיליארד שקלים בלבד.

במהלך הישיבה הבוקר, בהשתתפות שר האוצר לפיד ובכירי משרדו, ינסו בכירי מערכת הביטחון לצמצם ככל הניתן את הקיצוץ הצפוי. בין היתר, יציגו הרמטכ"ל ושר הביטחון לשרים סקירה מעודכנת על מפת האיומים על ישראל.

באוצר נלחמים ב"בורות השומן"

במערכת הביטחון מדגישים כי הקיצוץ, אם אכן יאושר על ידי ראש הממשלה, יצא אל הפועל רק בתקציב 2014 ולא בתקציב לשנה הנוכחית. באוצר דורשים מזה תקופה ארוכה לקצץ בתקציב הביטחון, בטענה כי יש בו "בורות שומן" עמוקים שהמערכת יכולה לחסוך רבות אם יטופל בהן. בשנים האחרונות תקציב הביטחון גדל משמעותית, בגלל יישום פרויקטים יקרים כמו גדר הגבול עם מצרים ובניית מערכת כיפת ברזל.

בין השאר, מציינים גורמים באוצר את גיל הפרישה הנמוך לאנשי קבע, כוח אדם מיותר בבסיסים עורפיים, הצעה לקיצור השירות הצבאי ודרישה מהצבא למכור בסיסים שנמצאים על קרקע יקרה ואשר ניתן להעביר אותם למקומות בהם הנדל"ן זול בהרבה.

ההפגנה בת"א, אמש (עזרי עמרם)
אתמול בשעות הערב התאספו רבבות מפגינים בכיכר הבימה בתל אביב, שם נערכה הפגנת מחאה נגד התכנית שגיבש לפיד. עצרות מחאה דומות נערכות בעוד שורה של ערים ובהן ירושלים וחיפה. הפגנה נערכה גם מול בית השר סילבן שלום ברמת גן, שם פרצו עימותים אלימים בין מפגינים לשוטרים ושניים נעצרו.