רוסיה: נתניהו ופוטין ידונו במכירת הטילים לסוריה

דוברו של פוטין אישר כי רה"מ הישראלי יגיע לביקור ברוסיה, שבמהלכו ידון עם הנשיא בחששות של ישראל מהשלמת עסקת המכירה של טילי נ"מ מתקדמים מדגם S-300 לידי משטר אסד

בצל החשש הגובר בישראל מהשלמת עסקת מכירת טילי S-300 מתקדמים על ידי רוסיה למשטר אסד, צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ולדון עמו בנושא. סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" מדווחת שנתניהו יבקר ברוסיה בשבוע הבא כדי להביע את דאגת ישראל מהעברת מערכות הנ"מ לידי הסורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דוברו של פוטין דמיטרי פסקוב אישר את הדיווח לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP, אך סירב למסור פרטים נוספים אודותיו. זאת, על אף שבדיווח בסוכנות "אינטרפקס" נטען כי הביקור צפוי להתקיים כבר בשבוע הבא. גורם דיפלומטי ברוסיה אמר ל"אינטרפקס" כי "הביקור נמצא כעת בשלב של הכנות פעילות".

לברוב: עסקת הנשק לא תושלם בשלושת החודשים הקרובים

בישראל מודאגים למדי מהאפשרות שעסקת מכירת הטילים מסוג S-300 לסורים תושלם ותגיע לכדי מימוש. אתמול דווח כי שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, הבהיר כי הפרסומים בתקשורת, שלפיהם אמורה העסקה להסתיים בתוך שלושה חודשים, אינם נכונים. לברוב, שצוטט בסוכנות הידיעות הרוסית טא"ס, הדגיש כי רוסיה תעמוד בכל החוזים שכבר חתמה עם דמשק, אך לדבריו הם אינם כוללים את מכירת מערכת ה-S-300 שעליה דובר עד כה.

דבריו של לברוב באו על רקע האזהרות ששיגרה ארצות הברית לרוסיה לבל תמכור לסורים את טילי ה-S-300 נגד מטוסים. "הבהרנו את עמדתנו בנושא באופן נחרץ", אמר שר החוץ האמריקני ג'ון קרי. "ההעדפה של ארה"ב היא שרוסיה לא תספק לסוריה סיוע בדמות הטילים המסוכנים הללו. עמדתנו בנושא הזה מעולם לא השתנתה", הבהיר קרי.

הסכם מכירת הטילים עלול לסכן את ישראל, קר (AP)

קרי, ששחרר הצהרות אלו לאחר פניית ישראל לארה"ב לעצירת העסקה, הוסיף כי הסכם כזה עלול לסכן את בטחונה של ישראל: "הסכם מכירת נשק הוא איום על ישראל - שהיא בעלת הברית של ארה"ב. אם ייצא לפועל, הוא יערער את היציבות האזורית ויפגע גם בסיכויים להגיע להסדר מדיני".