המחבל מתל אביב: הפיגוע - בגלל "צוק איתן"

הותר לפרסום כי מבצע פיגוע הדקירה בת"א הוא חמזה מתרוך, צעיר פלסטיני בן 23 מטול כרם. בחקירתו בשב"כ סיפר כי ביצע את הפיגוע בגלל המבצע בעזה, האירועים בהר הבית ותכנים אסלאמיים שהבטיחו "הגעה לגן עדן"

חמזה מוחמד חסן מתרוך, שוהה בלתי חוקי בן 23, הוא המחבל שביצע הבוקר (רביעי) את פיגוע הדקירה סמוך לגשר מעריב בתל אביב - כך הותר לפרסום. מתרוך, במקור ממחנה הפליטים טול כרם וללא מעצרים, סיפר בחקירתו כי מבצע "צוק איתן" היה אחד המניעים לביצוע הפיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהשב"כ נמסר כי מתרוך רכש בטול כרם את הסכין שבעזרתה דקר את הנוסעים ויצא הבוקר ממחנה הפליטים לעבר תל אביב. בחקירתו סיפר כי ביצע את הפיגוע על רקע מבצע צוק איתן, האירועים בהר הבית וצפייה בתכנים אסלאמיים קיצוניים "בהם שודרו התבטאויות בשבח 'ההגעה לגן עדן'".

המחבל לאחר שנלכד, הבוקר

קודם לכן דיווחו כלי תקשורת פלסטינים כי מתרוך לא משתייך לשום ארגון טרור וכי בימים אלה הוא מתגורר ברמאללה. עוד עולה מהדיווח כי צה"ל זימן את אביו של המחבל וכמה מקרוביו למטה הקישור והתיאום הביטחוני לצורכי חקירה. אחד מחבריו סיפר כי בילה עם המחבל אמש בטול כרם עד השעה 23:00 וכי לא הבחין בשום דבר חריג בהתנהגותו.

מוקדם יותר היום, בירכו דוברי ארגון חמאס על הפיגוע. ״פיגוע הדקירה - מעשה גבורה", כתב עיזת א-רישק בחשבון הטוויטר שלו. "זו תגובה טבעית לפשעי הכיבוש והטרור של ישראל נגד בני עמנו״.

"הפיגוע ההירואי בתל אביב הוא תגובה טבעית על הטרור הישראלי נגד העם הפלסטיני ונגד מקומותיו הקדושים", אמר דובר חמאס ברצועת עזה, סאמי אבו זוהרי. "ישראל ממשיכה לבצע פשעים נגד בני עמנו בכל מקום ובאמצעים מגוונים, לכן אנו מדגישים היום כי העם הפלסטיני ימשיך בהתנגדות שלו וימשיך להגן על זכויותיו בפני הטרור הישראלי".

זירת הפיגוע בתל אביב, הבוקר

"קשה מאוד לאתר מפגע בודד שמחליט לבצע פיגוע"

שירות הביטחון הכללי פתח בחקירת האירוע כדי להבין אם היו אנשים שסייעו למחבל. "קשה מאוד לאתר מפגע בודד שמחליט לבצע פיגוע", אמר הבוקר מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו. "נמשיך כמובן לטפל בשוהים בלתי חוקיים". עוד הוסיף דנינו ושיבח את אנשי שב"ס שפעלו במהירות ללכידת המחבל. "בדיוק ככה צריך להגיב כשיש מחבל שמשתולל ופוגע בנוסעים תמימים".

לפחות 16 בני אדם נפצעו הבוקר, מתוכם שישה במצב קשה, לאחר שמתרוק דקר נוסעים בקו 40 בעיר ונמלט מהמקום. בתום מרדף הוא נורה ברגלו ונלכד. סמוך לשעה 07:30, באזור גשר מעריב בעיר, שלף המחבל סכין והחל לדקור את הנהג שניסה להתנגד ונאבק במחבל. לאחר שדקר מספר נוסעים נמלט המחבל מהאוטובוס והחל בריצה לעבר רחוב המסגר.

זירת הפיגוע בתל אביב, הבוקר

אנשי יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר שנסעו מאחורי האוטובוס הבחינו בפעילות חריגה וזיהו את המחבל נמלט מהמקום. הכוח החל במרדף אחריו, וסמוך לרחוב המסגר פתח לעברו באש וניטרל אותו לאחר שפגע ברגלו.

צוותי מגן דוד אדום שהגיעו למקום פינו את הנפגעים לבתי החולים איכילוב ושיבא תל השומר. מצבם של שישה מהפצועים מוגדר קשה, עוד שניים במצב בינוני והיתר במצב קל. המחבל, שמצבו מוגדר קל, פונה לבית החולים וולפסון בחולון.

"נהג האוטובוס נאבק עם המחבל וניסה להתנגד לתקיפה", אמר מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב בנצי סאו שהגיע למקום. "אני רוצה לציין את הפעילות המצוינת של צוות יחידת נחשון שהיה בנסיעה אחר האוטובוס, זיהה התנהלות חריגה והצליח לאתר את המחבל".