רוסיה: "לא נמכור טילים מתקדמים לסוריה"

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב מכחיש את הדיווחים לפיהם בכוונת מוסקבה למכור לסוריה טילים מסוג S-300, שעלולים לשנות את כללי המשחק באזור. אתמול הזהיר מזכיר המדינה האמריקני קרי את רוסיה: "הוצאת העסקה לפועל היא איום ישיר על ישראל ואנו מתנגדים לה נחרצות"

הטילים המסוכנים לא יגיעו לידי אסד (חדשות 2)

מסר מרגיע מרוסיה: על רקע פנייתה של ארצות הברית לרוסיה, לבל תמכור לסוריה טילים מתקדמים נגד מטוסים מסוג S-300, מודיעה מוסקבה כי אין בכוונתה להוציא עסקה מסוג זה אל הפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הבהיר היום כי הדיווחים בתקשורת, לפיהם אמורה העסקה להיות מושלמת בתוך שלושה חודשים, אינם נכונים. לברוב, שצוטט בסוכנות הידיעות הרוסית טא"ס, הדגיש כי רוסיה תעמוד בכל החוזים שכבר חתמה עם דמשק, אך לדבריו הם אינם כוללים את מכירת מערכת ה-S-300.

קרי: "מתנגדים לעסקה נחרצות"

מזהיר את מוסקבה. מזכיר המדינה קרי (AP)
אמש הזהיר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי את מוסקבה מההשלכות של הוצאת עסקה כזו לפועל. "הבהרנו את עמדתנו בנושא באופן נחרץ", אמר קרי. "ההעדפה של ארה"ב היא שרוסיה לא תספק לסוריה סיוע בדמות הטילים המסוכנים הללו. עמדתנו בנושא הזה מעולם לא השתנתה", הבהיר מזכיר המדינה האמריקני.

עוד הבהיר קרי כי הסכם כזה עלול לסכן את בטחונה של ישראל: "הסכם מכירת נשק הוא איום על ישראל - שהיא בעלת הברית של ארה"ב. אם ייצא לפועל, הוא יערער את היציבות האזורית ויפגע גם בסיכויים להגיע להסדר מדיני".

אתמול דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי בימים האחרונים הפעילו גורמים בישראל לחץ על ארצות הברית, במטרה לעצור עסקה הנרקמת בין מוסקבה לדמשק למכירת סוללות טילים מתקדמות. הנשק הזה, הזהירו בישראל, יגביר באופן משמעותי את יכולתו של המשטר הסורי למנוע התערבות חיצונית במלחמת האזרחים במדינה.

על פי הדיווח, גורמים רשמיים בארה"ב אישרו בדיקת מידע שהועבר מישראל בדבר מגעים המתנהלים בין רוסיה לסוריה, למכירת טילים מסוג S-300, הנחשבים לטילים מתקדמים שיש ביכולתם להפיל מטוסי קרב. עם זאת, סירבו הרשויות בארצות הברית להגיד האם יש אמת בדיווח והאם טילים מסוג זה נמצאים בדרכם לאזורי הלחימה.

העסקה המסוכנת עלולה לשנות את כללי המשחק באזור

לא יקבל את הטילים המתקדמים. אסד (AP)
עוד דווח, כי המידע שישראל מסרה לארצות הברית מוכיח כי משטר אסד כבר העביר לרוסיה סכום של 900 מיליון דולרים, תמורת שישה משגרי טילים ו-144 טילים לטווח של עד 200 ק"מ, וכי משלוח הציוד הראשון צפוי להגיע לסוריה שלשות החודשים הקרובים.

"אם עסקת הטילים תתממש, זה יהיה דבר שישנה את כללי המשחק באזור", התריע אתמול דיפלומט מערבי בכיר. לדבריו, מערכת S-300 להגנה מפני טילים נחשבת לאחת ממערכות ההגנה האוויריות הטובות ביותר שניתן לעשות בהן שימוש כיום.

"מערכת כזו עלולה להביא לקפיצה גדולה ביכולותיה של סוריה להגן על עצמה מפני תקיפות אוויריות, כמו זו של ישראל בשבוע שעבר", הוסיף. "היא יכולה לעקוב אחרי כ-100 מטוסים בבת אחת ולפעול לנטרול 12 מהם לפחות", הזהיר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר במהלך ביקורו בסין, כי שוחח עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וגורמי ממשל בסין אודות ההתפתחויות בסוריה. גם נושא העסקה המסוכנת המתרקמת עלה לדיון, במסגרתו דרשה ארה"ב מרוסיה לחזור בה מכוונותיה לביצוע העסקה.

נסראללה מאיים: "נשק מתקדם מסוריה יועבר לידי חיזבאללה"

גורם נוסף שמעוניין בהוצאת העסקה לפועל הוא ארגון חיזבאללה בלבנון, שפועל לסייע למשטר אסד במאבקו בכוחות המורדים ובשינויים המתחוללים בסוריה. מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שיגר שלשום מסר מאיים לעבר ישראל, לפיו תיפתח חזית חדשה נגד ישראל ברמת הגולן.

"המלחמה שכפיתם על סוריה הופכת את האיום להזדמנות. כפיתם מלחמה על סוריה במטרה להחליש אותם ומה שקרה הוא שקיומה של התנגדות עממית בגולן הפך לשריר וקיים", איים נסראללה.

"אם אתם טוענים שמטרת ההתקפות שלכם היא למנוע את התחזקות ההתנגדות, הרי שסוריה תעניק להתנגדות נשק מתוחכם שלא היה בידיה עד כה", הבטיח מזכ"ל ארגון הטרור והבהיר שיעמוד לצד ההתנגדות העממית הסורית ויעניק כל סיוע לשחרור הגולן מידי ישראל.