נהג האוטובוס התקשר לחברו: "אם אמות תשמור על ילדיי"

שניות לאחר שנאבק במחבל ונדקר, צלצל נהג האוטובוס הרצל ביטון לחברו וביקש עזרה. הוא מאושפז כעת במצב קשה אך יציב. 20 בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע, שלושה מהם במצב קשה. המחבל נורה ונעצר. בעקבות הפיגוע הורה המפכ"ל על העלאת הכוננות ברחבי הארץ

הרצל ביטון, נהג האוטובוס בקו 40 של דן שבו אירע הבוקר (רביעי) פיגוע הדקירה הקשה, היה הראשון שנפגע מדקירות המחבל. מעדויות מהשטח עולה כי הנהג נאבק במחבל וניסה להתנגד, עד שלבסוף התמוטט ואיבד את הכרתו. רגעים ספורים לאחר שנדקר התקשר ביטון לחברו ששחזר את הדברים בשיחה עם חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הרצל התקשר אלי ואמר לי 'מחבל עלה לאוטובוס שלי ודוקר אנשים'", שחזר קזיס מצליח, ראש אגף חטיבת התנועה בדן. "הוא אמר לי 'אני הולך למות, אם אמות - תשמור על הילדים שלי'".

זירת הפיגוע בתל אביב (AP)

ביטון, שנדקר מספר דקירות בפלג גופו העליון, פונה לבית החולים איכילוב בתל אביב ומצבו מוגדר קשה אך יציב. "הוא ניסה להתנגד והתיז על המחבל גז פלפל", סיפרה בבית החולים אחייניתו של הנהג, חלי סוסן. "אני ממש רועדת, זה מזעזע. המצב שלו קשה והוא נכנס לניתוח".

האוטובוס נעצר בצומת מעריב (AP)

הנהג שינה את המסלול ולא עלה על הגשר

על פי הערכות המשטרה, המאבק של הנהג עם המחבל החל זמן קצר לפני צומת מעריב שבמרכז תל אביב ולכן שינה ביטון את נתיב הנסיעה הקבוע שלו ולא עלה על גשר מעריב. "זו הייתה תגובה מצוינת של נהג האוטובוס שהתנגד לתקיפה", שיבח אותו מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב בנצי סאו.

"קצת לפני מה שהיה בית מעריב שמעתי פתאום צרחות ליד הנהג", סיפרה אילנית ניאדות, נוסעת באוטובוס שבו אירע הפיגוע. "בהתחלה חשבתי שכמה אנשים רבים ופתאום ראיתי סכין ענקית. רצנו אחורה, התחלנו לצרוח והמחבל רדף אחרינו. ראיתי אנשים פצועים רצים, זה היה נורא ואיום".

בהערכת מצב שקיים מפכ"ל המשטרה דנינו עם מפקד המחוז וראש אגף מבצעים הוחלט על העלאת רמת הכוננות ושמירה על דריכות מבצעית בכל מחוזות המשטרה. המפכ"ל שיבח את כוח שירות בתי הסוהר שהביא לנטרול מהיר של המחבל.

פיגוע הדקירה התרחש סמוך לשעה 07:30 מתחת לגשר מעריב בעיר. המחבל, שוהה בלתי חוקי, שלף סכין והחל לדקור את הנהג ובהמשך דקר נוסעים נוספים. לאחר מכן נמלט המחבל מהאוטובוס והחל בריצה לעבר רחוב המסגר.

המחבל לאחר שנוטרל

אנשי יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר שנסעו מאחורי האוטובוס הבחינו בפעילות חריגה וזיהו את המחבל נמלט מהמקום. הכוח החל במרדף אחריו וסמוך לרחוב המסגר פתח לעברו באש וניטרל אותו לאחר שפגע ברגלו.

21 נפגעים בפיגוע פונו לבתי החולים איכילוב בעיר ושיבא בתל השומר. מצבם של ארבעה מהפצועים, בהם נהג האוטובוס, מוגדר קשה, מצבם של שלושה נוספים מוגדר בינוני ויתר הפצועים במצב קל ונפגעי חרדה.