ישראל לארה"ב: עצרו מכירת טילים רוסיים לסוריה

גורמים בישראל הזהירו את וושינגטון מפני עסקת נשק גדולה בין רוסיה לסוריה, במסגרתה יועברו לדמשק סוללות טילים מתקדמות אשר יקשו על התערבות מדינות זרות בנעשה במדינה. על פי הדיווח, הנשק המתקדם צפוי להגיע לידיו של אסד בשלושת החודשים הקרובים

שיגור טיל בסוריה, ארכיון (חדשות 2)

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי בימים האחרונים הפעילו גורמים בישראל לחץ על ארצות הברית, במטרה לעצור עסקה הנרקמת בין מוסקבה לדמשק למכירת סוללות טילים מתקדמות מסוג קרקע-אוויר. הנשק הזה, הזהירו בישראל, יגביר באופן משמעותי את יכולתו של המשטר הסורי למנוע התערבות חיצונית במלחמת האזרחים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, גורמים רשמיים בארה"ב אישרו בדיקת מידע שהועבר מישראל בדבר מגעים המתנהלים בין רוסיה לסוריה, למכירת טילים מסוג S-300, הנחשבים לטילים מתקדמים שיש ביכולתם להפיל מטוסי קרב. עם זאת, סירבו הרשויות בארצות הברית להגיד האם יש אמת בדיווח והאם טילים מסוג זה נמצאים בדרכם לאזורי הלחימה.

עוד דווח, כי המידע שישראל מסרה לארצות הברית מוכיח כי משטר אסד כבר העביר לרוסיה סכום של 900 מיליון דולרים, תמורת שישה משגרי טילים ו-144 טילים לטווח של עד 200 ק"מ, וכי משלוח הציוד הראשון צפוי להגיע לסוריה שלשות החודשים הקרובים.

הרשויות במוסקבה סירבו להגיב לדיווח, אך משגרירות רוסיה בוושינגטון נמסר כי המדינה לא נוהגת להתייחס לדיווחים על עסקות נשק בינה לבין מדינות אחרות. במרוצת השנים משטר אסד ניסה לא פעם לרכוש מרוסיה טילים מסוג S-300, אך הקהילה הבינלאומית הפצירה במוסקבה שלא לעשות כן, מפני שמכירה כזאת עלולה להקשות אפשרות של התערבות חיצונית במלחמת האזרחים בסוריה.