חשיפה: כך מפקד הכה והשפיל חיילים. צפו

תיעוד שהגיע לחדשות 2 Online חושף כיצד מפקד בגדוד צבר של גבעתי פגע בחייליו. החיילים תיארו הצלפות, משפטי פז"ם, בעיטות ומכות עם מקלות. "מפקד המחלקה ידע", הם סיפרו. בעקבות פניית חדשות 2 Online המפקד יועמד לדין. כך זה נראה

משפטי פז"ם, הצלפות עם דיסקית ובעיטות - אלה רק חלק מההשפלות שספגו לוחמים בפלוגה בגדוד צבר של גבעתי בידי אחד המפקדים, סמל מחלקה. בעקבות פניית חדשות 2 Online לצה"ל, נפתח תחקיר אודות המקרים והוחלט להעמידו לדין. בתיעוד בלעדי שהגיע לידינו, ניתן לראות את הלוחמים ימים לפני הכניסה הקרקעית לעזה במבצע "צוק איתן", במקלט באחד הקיבוצים בעוטף עזה. המפקד וחייל נוסף עוברים שם בין החיילים, בועטים בחלק מהם ומצליפים בהם בחוזקה עם הדיסקית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי עדויות הלוחמים, האירועים החריגים החלו כבר במהלך האימון המתקדם. בין היתר הם תיארו הרמות ידיים, בעיטות, חניקות ואיומים מילוליים. "הוא היה נוהג לעשות לנו מסדרי שמש ופקד עלינו לא לזוז, הסתובב עם מקל של מטרות והכה אותנו בגב ובעורף וככה גם עם הדיסקית, בה היא שם מטבע כדי שיכאב", סיפרו לבני משפחותיהם. הם תיארו מקרים בהם הוכנו לוחמים, בידיעת מפקד המחלקה, למשפטי פז"ם, לאחר שאמרו "עד מתי" או הרשו לעצמם לנוע על מדי ב'. על פי הלוחמים, "הנשפטים" הוכנסו לחדר שבו הונחה על ראשם כומתה הפוכה, ואז הכו בהם נמרצות.

אחד המקרים שתועד (חדשות 2)

באחד המקרים, על פי העדויות, הכה הסמל חייל עם מקל בבא"פ אליקים בצפון, וכך פצע חייל נוסף. גם במהלך מבצע "צוק איתן" בעזה, הוא הכה חייל, חנק אותו ואיים להרוג אותו לאחר שלכאורה התחצף אליו. החייל לא התלונן לאחר התקרית. בני משפחה של אחד הלוחמים, אליהם הגיעו הפרטים, הזדעזעו לשמוע על האירועים ופתחו בשיחות עם מספר מחיילי המחלקה. "יש שם קשר של שתיקה, הם מוכנים לספוג את זה כי מפחדים להתלונן כי איימו עליהם שאסור", סיפרה דנה (שם בדוי), בת משפחה של אחד הלוחמים.

לדבריה, מישהו חייב לשים סוף להתנהגות הזו בתוך צה"ל. "כולם ידעו על המפקד הזה אבל שתקו, פשוט לא עשו שום דבר, זה לא היה מקרה אחד או שניים - זו ההתנהגות שלו לאורך כל הדרך, החיילים פשוט מפחדים ומקבלים את זה, וברגע שמישהו אומר לא - מתנכלים לו". היא ציינה כי היו פניות למספר מפקדים בנושא, אך אלה לא עשו דבר והעדיפו להשתיק את הפרשה. אחד ממפקדי העבר עמם שוחחנו הכחיש כי ידע על ההתעללות, אך הודה שמדובר במפקד בעייתי. "יש מפקדים יותר טובים ופחות טובים והוא פחות טוב, זה לא ממש אלימות", הוא אמר.

סמל המחלקה הועמד לדין (חדשות 2)

מפקד גדוד צבר החדש, סגן-אלוף קובי בראל לקח את הפרשה ברצינות הראויה. אמש החל לתחקר לוחמים ומפקדים רבים בעקבות האירועים, והצהיר כי יטפל בהם בחומרה. בין היתר, הוא בוחן מיהם המפקדים שידעו, ובמידה ויגלה שלא פעלו הם יישפטו בחומרה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות אירוע חריג בו פעל סמל מחלקה בניגוד לפקודות הצבא ובניגוד למצופה ממנו, קיים מפקד הגדוד תחקיר ראשוני מעמיק אשר בסופו יישפט הסמל אצל מפקד החטיבה. מדובר באירוע נקודתי שאינו מאפיין את המתרחש בפלוגה וככזה יטופל במלוא החומרה על מנת למנוע הישנות מקרים מסוג זה".

גדוד צבר של חטיבת גבעתי ידע אירועים חריגים בתקופה האחרונה, לפני כניסתו של מפקד הגדוד החדש. כנגד מפקד הגדוד לשעבר סא"ל לירן חג'בי הוגש כתב אישום בגין התנהגות בלתי הולמת בגין מעשים נגד חיילת ונגדת ששירתו תחתיו אשר "חרגו מיחסי מפקד-פקוד והיו בחלקן על רקע מיני".

בין היתר, התגלו פרשות של הטרדות מיניות של לוחמים בידי מפקד מחלקה, רצף התאבדויות, גניבת נשקים ועוד. גורמים בצה"ל אמרו כי הגדוד מנסה להשתקם מאירועים אלה. "אנו מקווים כי פרשת האלימות הזאת תהיה האחרונה, כי מדובר בלוחמים מלח הארץ שעושים הכל כדי להגן על המדינה", אמר אחד הגורמים בגדוד.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv