חוליית טרור נחשפה ביהודה ושומרון; תכננה לחטוף חיילים ואזרחים לצורך מיקוח

חוליית טרור שתכננה לחטוף ולרצוח חיילים ואזרחים ישראלים נחשפה על ידי השב"כ. שניים מחברי החוליה, שהופעלו על ידי חברי חמאס ברצועת עזה, נעצרו בפעילות משותפת של השב"כ וצה"ל. נגד השניים, תשובי הגדה המערבית, הוגשו כתבי אישום והם צפויים להישאר במעצר עד תום ההליכים

ניסו לחטוף חיילים ואזרחים. ארכיון (רויטרס)

השב"כ, בסיוע צה"ל, חשף תשתית צבאית של ארגון חמאס באזור הכפר בנימין, שחבריה חשודים כי סייעו להכווין פעילי חמאס מרצועת עזה, נערכו לביצוע פיגועים שונים כמו הנחת מטענים, חטיפת חייל או אזרחי ישראלי וכן ייצור רקטות ושיגורן. לדברי גורמים במערכת הביטחון, מעצר חברי החוליה מנע מהם את האפשרות להוציא אל הפועל את הפיגועים אותם תכננו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שני חברי החוליה שנעצרו הם אחמד אבו פחידה ואחמד פתאח שבראוי. אבו פחידה, בן 26 מהכפר ראס כרכר, עו"ד במקצועו, שהיה עצור בעבר בגין פעילותו בחמאס. הוא שימש כראש החוליה וכאיש הקשר מול הפעילים ברצועה. החשוד הנוסף, פתאח שבראוי, בן 27, מהכפר סילואד, גויס על ידי אבו פחידה. מהשב"כ נמסר כי שבראוי הוא פעיל חמאס, שנכלא לשעבר בגין מעורבות בתכנון פעילות צבאית של חמאס.

בחקירותיהם עלה כי אבו פחידה גויס לזרוע הצבאית של ארגון חמאס על ידי אחמד מחמד עודה, פעיל חמאס מעזה, לאחר שהביע בפניו את הסכמתו לבצע פעילות צבאית בשטחי ישראל. אבו פחידה הונחה על ידי הארגון לחטוף חייל, לקחת ממנו את תעודת הזהות ואת הטלפון הנייד שלו, לצורכי ניהול משא ומתן, ולאחר מכן להרוג אותו ולקבור אותו במקום מסתור.

יישארו במעצר עד תום ההליכים (רויטרס)

לאחר שקיבל את ההנחיות לפעולה, אבו פחידה גייס את אחמד שבראווי, ובינואר השנה החלו השניים בתכנון פיגוע החטיפה ובהיערכות לרכישת אמצעי לחימה וחומרים לייצור רקטות. בנוסף, הם סימנו פעילים פוטנציאליים לגיוס לטובת המבצע.

חברי החוליה שמרו על קשר עם מפעיליהם ברצועה

הקשר בין הפעילים ברצועה לחברי התשתית התקיים באמצעות דואר אלקטרוני ובטלפונים מבצעיים. עודה, ופעילי חמאס נוספים מהרצועה, העבירו לאבו פחידה הדרכה כיצד לייצר חומרי נפץ וכן הנחיות לגיוס פעילים נוספים. בנוסף, נשקלה העברת תוכנת הצפנה לחולייה, לצורך אחסנה בטוחה של הקבצים.

ימים ספורים טרם מעצר חברי החוליה העביר אבו פחידה מסר לרצועה בדבר מוכנותם, תוך ימים בודדים, למימוש הפעילות. לדברי גורמים במערכת הביטחון מעצרם מנע את מימוש התכניות.

בחודש מרס האחרון הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד השניים, המייחסים להם עבירות שעיקרן חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, קשירת קשר לגרימת מוות בכוונה וקשירת קשר לייצור חפץ נפיץ. בית המשפט קבע שהשניים יישארו במעצר עד תום ההליכים המשפטיים בעניינם.

לדברי השב"כ חשיפת החוליה מדגישה את המוטיבציה הגבוהה של ארגוני הטרור, ובראשם חמאס, לקדם פיגועים בשטחי ישראל, בדגש על פיגועי חטיפה לצרכי מיקוח על שחרור אסירים.