סכנה מבית: כך מנסה דאע"ש להקים שלוחה בישראל

כ-35 ערבים ישראלים חצו את הגבול לסוריה והצטרפו לשורות המדינה האסלאמית. רבים נוספים נשבו בקסמו של ארגון הטרור הרצחני ואף ניסו להקים תאים שלו בארץ. "כבר חודש שאני לא ישנה ורק בוכה", סיפרה אמו של צעיר שחזר מהקרבות ונעצר בחשד להשתייכות לארגון‎‏

עד כמה ארגון דאע"ש קרוב להקים שלוחה בישראל? מדי כמה שבועות נחשפות התארגנויות של ערבים ישראלים שנשבו בקסם של המדינה האסלאמית. חלקם מצאו עצמם בסוריה, אחרים ניסו להקים בישראל תשתית מקומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הידיעה שהתפרסמה השבוע על תפיסת שבעה חשודים שניסו להקים את "דאע"ש - סניף ישראל", טלטלה את ביתו של מוחמד אבו סאלח בסכנין, לאחר שנעצר בחשד להשתייכות לארגון. "כבר חודש שאני לא ישנה", אומרת אמו של הצעיר. "אני רק בוכה ובוכה".

"האידיאולוגיה הזו יכולה ליצור מדינה אסלאמית", מספר אביו של אבו סאלח. "הוא התעניין באידיאולוגיה של דאע"ש. הוא רצה להבין אותה. הוא היה נגד הרציחות וכל מה שקורה שם".

חברי התארגנות דאע"ש בישראל

אבו סאלח, רווק בן 28 המשמש כרוקח, עונה לפרופיל הקיים של ערבים ישראלים המצטרפים לארגון. בדרך כלל מדובר בצעירים, מרביתם דתיים, חלקם בעלי מקצועות חופשיים, מבוססים ובעיקר אנשים המחפשים זהות. כזה בדיוק היה ראש החוליה - עורך הדין עדנאן אלא-א-דין - הנאשם המרכזי בהשתייכות לארגון.

הכתובת ככל הנראה הייתה בעמוד הפייסבוק של עורך הדין - זירת הגיוס העיקרית של דאע"ש. "שירותי המודיעין היהודיים אוסרים על תומכי דאע"ש בתוך הקו הירוק לנסוע לחוץ לארץ", כתב עדנאן בעמודו לפני כמה חודשים. "אני חושב שבכך הם מנסים לאסור על אנשינו להתגייס למען המטרה".

הפגנות תמיכה גם ברצועת עזה

עוד עדות למשיכה שזוכה לו הארגון בצד המערבי של הירדן ניתן לראות בהפגנה שקיימו תומכיו אתמול ברצועת עזה - באישור חמאס. בין דאע"ש לחמאס קיימת אמנם יריבות מרה, אך במציאות המעוותת של המזרח התיכון גם אירוע כזה עשוי להתקיים.

על פי ההערכות בשב"כ לפחות 35 ערבים-ישראלים יצאו לסוריה דרך טורקיה. חלקם התחרטו, אבל אחרים הגיעו למקום חפצם, ארץ הטרור, והשתלבו בארגון הרצחני. באום אל-פחם למשל מספרים שכעשרה מבני העיר עשו את המסלול הזה.