מסתמן: הטייסים יקבלו עוד שעת שינה

כל חייל יודע שזמן השינה המטכ"לי הוא 6 שעות, וברוב היחידות המפקדים יקפידו עליו על הדקה. אך חיל האוויר צפוי לשנות בקרוב הנהלים ולהאריך את זמן השינה של הטייסים ל-7 שעות בלילה. המטרה: למנוע תשישות בקרב אנשי צוות האוויר. כעת יש צורך לתכנן מחדש את לוח האימונים של החיל כדי שיתאים לפקודות החדשות

מסתמן: הטייסים יישנו יותר (רויטרס)

בחיל האוויר החליטו לאחרונה לפתוח במהלך שלפיו כל טייס יישן 7 שעות בלילה, ולא 6 שעות כמו היום. מדובר בהליך מורכב שדורש שינויים רבים בלוח הטיסות ובהכשרה, והוא צפוי לפי הערכות להיות מאושר על ידי מפקד חיל האוויר בעוד מספר חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנשי הרפואה של חיל האוויר מסתמכים על מחקרים רבים שנעשו בעולם בנושא שינה, והמטרה היא למנוע מצב בו הטייסים יהיו תשושים ועייפים. ביחידת הרפואה של החיל מציינים כי לא התקבלו תלונות של טייסים באשר לשעות שינה מועטות, אך משאלונים שנערכו להם עולה כי בסוף השבוע מורגשת אצלם תשישות גדולה בשל שינה מועטה, מה שמשפיע על יכולותיהם.

בינתיים נוסחה הצעת פקודת זרוע האוויר בנושא וזאת הועברה לגורמי השטח לבחינה - שם הועלו גם חששות באשר לשינוי. חלק מאנשי החיל מעריכים כי המהלך יביא לשינויים רבים מדי בלוח הזמנים, אך מנגד גורמים רבים מברכים עליו. "זה יהיה מורכב מבחינה ארגונית ויש כאלה שמעדיפים לחכות עם זה, אבל יש לכך חשיבות רבה", סיפר לחדשות 2 באינטרנט מפקד יחידה הרפואה האווירית בחיל האוויר, סא"ל ד"ר יובל. לדבריו, התפקוד של הטייס שנמצא במצב של חוסר שינה מידרדר בגרף יורד, מה שיכול לגרום לתאונות.

במקביל, מפקד חיל האוויר אישר לאחרונה פקודה על השלמת שעות שינה - כך שטייסים שטסו במהלך הלילה ישלימו את השעות בלילות שלאחר מכן מבלי שתפקודם ייפגע. אם תהיתם, אז בחיל האוויר האמריקני ישנים כעת הטייסים 8 שעות לאחר שנים בהם הפקודות הורו על 6 שעות בלבד. יש לציין כי בזרוע היבשה עובדים בשנים האחרונות על הליך דומה, שמתעכב בינתיים בשל המשמעות של שינוי כזה על תרגילים ושגרת היום-יום של החיילים.