הצעת צה"ל: אורך שירות זהה לבנים ולבנות - לפי תפקיד

האם בקרוב השירות בצה"ל יקוצר? כך לפחות עולה מהצעת הצבא שתועלה לאישור הממשלה. על פי התכנית, שאמורה להיכנס לפועל ביולי 2015, השירות לבנים ולבנות יהיה זהה וייקבע לפי מערך ולא לפי מגדר. לצורך המימוש נדרש תקציב נוסף: "יישמר מודל צבא העם"

שירות זהה לבנים ובנות? (יוני מרקוביצקי, "במחנה")

נציגי צה"ל הציגו הבוקר לוועדה לשוויון בנטל את עמדת הצבא, שלפיה יש להיערך לקיצור שירות החובה בצה"ל בארבעה חודשים החל מגיוס יולי 2015. המשמעות: אורך השירות של גברים ונשים יושווה ויימשך 32 חודשים לערך, אם כי על פי סוג התפקיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי המתווה, במערכים מסוימים יונהג מנגנון חתימה לקבע מיוחד ויתקיימו שינויים במסלולים מקוצרים ייחודיים. הסעיף המהפכני ביותר הוא שזמן השירות ייקבע על פי המערך ולא על פי מגדר - כמו שקורה היום. כך, זמן השירות ייקבע לפי התפקיד עצמו ולא לפי מין המתגייס.

"על בסיס הצורך המבצעי ומתוך הבנת המגמה והצרכים הלאומיים בשוויון בנטל, אישר שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, את תוכנית הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, שתעלה לאישור הדרג המדיני", נמסר מצה"ל. בצבא הדגישו כי בתכנית יישמר מודל צבא העם ושירות החובה.

במערכת הביטחון אמרו כי בשביל לבצע את התכנית יש צורך בתקציב מיוחד וכי המשמעויות הנגזרות מהפעלת המודל המוצע ייבחנו במהלך השנים הקרובות. בהודעת לשכת שר הביטחון גם צוין כי קיצור שירות החובה לא יתבטא בתוספת ימי מילואים למשרתי המילואים הפעילים.