בגולן נערכים לאפשרות של טילים

ביישובי הצפון לא ממתינים להוראות מפיקוד העורף וכבר החלו היום להיערך לקראת אפשרות של הסלמה נוספת בצפון. בשיחה עם חדשות 2 מבהיר ראש המועצה המקומית גולן: "מתכוננים לאפשרות של הסלמה". בחיפה כינס היום ראש העיר הערכת מצב מיוחדת והורה להגביר את הכוננות

בעקבות הדיווחים לפיהם תקפה ישראל הלילה מטרות בדמשק - בפעם השנייה בתוך 48 שעות - ביישובי הצפון החלו להיערך היום לאפשרות של הסלמה. ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה אומר היום לחדשות 2: "מתכוננים לפגיעה ביישובים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מכין את עצמי לאפשרות שתהיה כאן הסלמה ביטחונית, ונערך יחד עם הצוות שלי כדי שכל ההיבטים האזרחיים יהיו מוכנים", אמר מלכה. "כמובן שישנו גם הצבא, שנערך ויודע לעשות את העבודה שלו כמו שצריך". מלכה הדגיש: "אני מתכונן להסלמה שבקצה שלה - פגיעה ביישובים בירי תלול מסלול או באופן אחר. אנחנו יודעים לטפל בעצמנו בהיבטים האזרחיים של כל הסלמה ולגמרי ערוכים ומוכנים".

גם בחיפה נערכים בעקבות האירועים בצפון. ראש העיר יונה יהב קיים היום הערכת מצב מיוחדת, והנחה להגביר את כוננות החמ"ל העירוני החדש והיערכות העירייה לשעת חירום. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הבהיר יהב כי לא יצאה כל הנחיה מיוחדת לתושבים וכי השגרה בעיר נשמרת באופן מוחלט, אך הדגיש: "אנחנו לעולם לא נותנים ליד המקרה להתל בנו".

"המקלטים הציבוריים - מלכודת מוות"

"כינסנו את גורמי הביטחון בעירייה לרענון מערכות", הבהיר יהב. "אנחנו מאוד מאובזרים. בין היתר ברשותנו חמ"לים ניידים שאין כמותם בארץ". ראש העיר התייחס גם להכנת המקלטים במקרה של הסלמה ואמר: "במלחמה הקודמת למדנו שהמקלטים הציבוריים הם מגרעת ולא מעלה. לא בטוח שנפתח אותם בעימות הבא כי הם מלכודת מוות".

לדברי יהב, מרבית ההרוגים האזרחים במלחמת לבנון השנייה נפגעו בדרכם אל המקלט. "כל טיל כלל 40 אלף כדוריות, שהתפזרו ברגע הפיצוץ למרחק של קילומטר. היום שם המשחק הוא ממ"דים". ראש העיר הוסיף כי בשנים האחרונות נבנו בעיר 2,500 ממ"דים, וכי העירייה מאפשרת קבלת היתר לבניית ממ"ד תוך שבועיים מהגשת הבקשה.

"החמ"ל החדש שחנכנו לפני ימים ספורים הוא חלק מהתייחסותה המאוד רצינית של עיריית חיפה למקרה של משבר שיחייב המשך פעילות העירייה בחירום", אמר יהב. "עיריית חיפה מבזרת את הכנותיה למשבר גם באימון בלתי פוסק של כל הדרגים". מרכז ניהול המשברים החדש של חיפה שוכן במבנה תת-קרקעי, ועומד בתקנים הכוללים תקיפה בנשק לא קונבנציונלי.

במסגרת היערכות בחיפה נערכו היום בעיר שיחות עם מפעילי המפעלים הפטרו-כימיים, לוודא את הגברת המוכנות והמיגון. כמו כן נערך רענון נוהל פתיחת מקלטים ציבוריים וכן רענון מחסנים, ימ"ח וציוד.

בהכנת הכתבה השתתף יוסי מזרחי.

התקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

סוריה מבהירה: כל תגובה אפשרית

סוריה: התקיפה - הכרזת מלחמה של ישראל

חיזבאללה מציג תמונות מהאזור שהופצץ

שתי סוללות כיפת ברזל נפרשו בצפון

אהוד יערי בטור מיוחד: "המילה האחרונה מישראל טרם נאמרה"

גורם בי-ם: "ישראל מאחורי התקיפה"

רוני דניאל בטור מיוחד: "ישראל מהלכת על קו שיכול להוביל להסלמה"

דיווח: "ישראל תקפה הלילה בדמשק"

בפעם השנייה השבוע: הנשיא אסד נראה בפומבי

"מטרת התקיפה: טילי קרקע-קרקע"

"ישראל נחושה למנוע העברת נשק כימי לחיזבאללה"

רוני דניאל בטור מיוחד: חבית הנפץ שעומדת לפתחינו

ג'ונתן מן: לא לצפות להתערבות אמריקנית בסוריה

דיווח: ישראל תקפה יעדים בסוריה

אובמה: "אינני צופה שליחת כוחות לסוריה"