שטח אש לפניך: הכירו את ה-WAZE הצבאי

בין שטח אש למוקשים – גם החיילים צריכים לנווט. בצה"ל החליטו לפתח עבורם מערכת מיוחדת שמזכירה את WAZE המוכר לנהגים, שבה יסומנו נקודות בעייתיות מבחינת תאונות, הימצאות מוקשים ושטחי אש. בצבא מנסים למזער נזקים ולמנוע תאונות

מערכת המיקוש המתגבשת (דו"צ)

אחרי שכבש את כל העולם, בצה"ל עובדים כעת על פיתוח של תכנת ניווט ונקודות ציון דומה לזו של WAZE ושל Google Maps. התכנון הוא שלמעט הודעות על פקקי תנועה, החיילים והמפקדים יקבלו עדכונים על מוקשים ושטחי אש באזור נסיעתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחטיבה הטכנולוגית של זרוע היבשה מפתחים החיילים מספר מערכות מבוססות GIS (מערכת מידע גיאוגרפית), שיעזרו לחיילים ולמפקדים בשטח. בין היתר, אחת מהמערכות תהייה אמונה על שטחי אש ותתריע לפני כניסה לשטח אש וביציאה ממנו. כל שטח אש יסומן במפה באופן גרפי ויופיע על הצג הקשיח שכבר נמצא אצל הכוחות לצרכים מבצעיים.

גם בחיל ההנדסה ישתמשו בפיתוח של המערכת, לצורך בקרה על המוקשים בכל הארץ. "המערכת תמפה את כל שדות המיקוש במדינת ישראל, וזה יתרום לבטיחות וימנע תאונות", סיפר לחדשות 2 באינטרנט ראש ענף עולמות בחטיבה הטכנולוגית, סגן-אלוף עמי אחנין.

בצה"ל השיקו את החלק הראשון של המערכת כבר לפני מספר חודשים. מחלקת הבטיחות הצבאית מסמנת בתוכנה נקודות בעייתיות מבחינת תאונות דרכים עם רכבים צבאיים, פליטות כדור ותאונות נשק ועוד - כך שהכוחות שמגיעים לנקודת הציון יידעו להיערך בהתאם.

"כל נקודה בעייתית אתה דוקר על המסך עם העט וכולם רואים את זה בזמן אמת, מפקדים מכל צה"ל רואים איזו תאונה הייתה או איזו תקרית הייתה בכל הגזרות ואפשר ללמוד מזה המון", סיכם סגן-אלוף אחנין.