סוריה: התקיפה – הכרזת מלחמה של ישראל

סגן שר החוץ הסורי אמר כי המתקפה בדמשק מוכיחה שיש ברית בין טרוריסטים מוסלמיים לבין ישראל והבהיר כי "סוריה תגיב בזמן ובדרך שתמצא לנכון". רה"מ נתניהו דחה טיסתו לסין בשעתיים כדי לכנס דיון מיוחד של הקבינט

ראש הממשלה מכנס את הקבינט (חדשות 2)

ההסלמה בצפון: סגן שר החוץ הסורי אומר היום כי המתקפה על המתקן הצבאי הסורי בדמשק היא הכרזת מלחמה של ישראל, כך מדווחת רשת CNN. במקביל דחה ראש הממשלה נתניהו את נסיעתו לסין בשעתיים, על מנת לכנס דיון של הקבינט המדיני-ביטחוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המתקפה הישראלית מוכיחה שיש ברית בין הטרוריסטים לבין ישראל", אמר סגן שר החוץ הסורי פייסל אל-מקדד. לדבריו, דמשק תגיב למתקפה בזמן ובאופן שבו תבחר. רשת Sky הבריטית מדווחת כי בדמשק נערכת התייעצות ביטחונית לקבוע כיצד להגיב לשורת התקיפות הלילה.

פאיז אל סייג', חבר פרלמנט סורי ועיתונאי מוסיף ואומר כי "כאשר סוריה תגיב על האירוע הזה, זה יהיה רק אחרי שתתייעץ עם בנות בריתה, כולל רוסיה, סין ואירן, כמו גם עם כוחות ההתנגדות באזור. אני מאמין שהממשל שוקל עכשיו כיצד יגיב, אולי זו תהיה תגובה צבאית ישירה". בליגה הערבית גינו את התקיפה הלילה בדמשק וקראו למועצת הביטחון של האו"ם לפעול כדי לרסן את ישראל.

גורם מדיני התייחס להחלטת ראש הממשלה לכנס את הקבינט בטרם צאתו לסין: "מדובר בפגישת עדכון שגרתית", אמר הגורם לחדשות 2 באינטרנט. "אין מקום לפרשנויות מרחיקות לכת". בפתח ישיבת הממשלה השבועית לא התייחס ראש הממשלה לדיווחים בכלי תקשורת זרים, לפיהם כלי טיס של חיל האוויר תקפו הלילה מספר יעדים באזור דמשק, אך עדכן בדבר נסיעתו הקרובה לסין. "אני מייחס לביקור הזה חשיבות רבה", אמר לשרים.

"הוא יכול להיות מנוף משמעותי לכלכלת ישראל", הוסיף נתניהו. "אנחנו צריכים לממש טוב יותר את הפוטנציאל שיש למשק שלנו מול המשק הסיני. כדי לשמור על צמיחה שנתית גבוהה צריך להגדיל את הסחר עם סין, ואני נוסע גם כדי לראות כיצד אנחנו מגיעים לשווקים חדשים בסין".

2 סוללות כיפת ברזל נפרשו בצפון

על רקע המתיחות בגזרה הצפונית הוחלט בצה"ל לפרוש במהלך הלילה שתי סוללות כיפת ברזל באזור הצפון. אחת מהן הוצבה באזור חיפה והשנייה באזור צפת. במקביל, הוחלט היום לדחות את קמפיין פיקוד העורף לקראת התרגיל שייערך בסוף החודש.

שעות ספורות לאחר הדיווחים בכלי התקשורת הזרים על תקיפה ישראלית בסוריה, אישר לראשונה גורם ישראלי, שצוטט בסוכנות AFP, כי צה"ל הוא שאחראי להפצצה בפאתי דמשק. במקביל, אמר גורם ישראלי אחר הפועל בוושינגטון לסוכנות הידיעות AP, כי "מטרת המתקפה הייתה משלוח טילים אירניים לחיזבאללה".

מוקדם יותר היום אמר ראש הממשלה בטקס לחניכת כביש לזכרו של אביו: "אבי לימד אותי שהאחריות הגדולה ביותר שיש לנו היא להבטיח את ביטחונה של ישראל ועתידה".

אירן מגנה את "המתקפה הישראלית"

סוכנות הידיעות האירנית דיווחה כי טהרן גינתה את המתקפה הישראלית, לכאורה, בסוריה וקראה למדינות האזור "להתייצב נגד הפעולה". שר החוץ האירני ראמין מהנפרסט אמר כי "מדובר בחלק מהמאמץ הישראלי ליצור חוסר יציבות באזור".

בנוסף, מבהירה אירן שהיא מוכנה לסייע ולאמן את אנשי הצבא הסורי אם דמשק תבקש. מפקד כוחות היבשה האירני, הגנרל אחמד רזה פאורדסטאן אמר לסוכנות הידיעות האירנית IRNA: "כאומה מוסלמית, אנו תומכים בסוריה. אם יש צורך באימון, אנו נספק אותו, אבל לא תהיה לנו מעורבות פעילה באזור. הצבא הסורי צבר ניסיון במהלך שנים של עימות עם משטר הציונים, הוא יכול להגן על עצמו, הוא לא צריך סיוע מבחוץ".

גם צבא סוריה החופשית מגיב לראשונה לידיעה על המתקפה סמוך לדמשק. "צבא סוריה החופשית והסורים מוטרדים מכך שהמדינה שלהם מופגזת בכל יום על ידי הנשיא אסד ועל ידי ישראל", אמר לעוי מוגדאד לרשת אל ג'זירה. "אנו שואלים את עצמנו עכשיו, מדוע יש כל כך הרבה טילים ומתקנים צבאיים סביב דמשק, כשהם אמורים להיות סמוך לקו הפסקת האש עם ישראל בגולן. עבורנו המבצע שאנו מנהלים בכל יום לא קשור למתקפה הישראלית. אנו נמשיך להילחם עד שנפיל את אסד".

דיווח: יעד התקיפה - טילים אירניים לחיזבא (דובר צה"ל)

יעד התקיפה: טילים אירניים עבור חיזבאללה

בסוריה האשימו את ישראל בתקיפה אווירית נוספת לפנות בוקר בדמשק - יומיים אחרי התקיפה שבה הושמדו על פי דיווחים זרים טילים שהיו אמורים להיות מועברים לידי חזיבאללה. כלי התקשורת הרשמיים במדינה טוענים כי ישראל תקפה את מרכז המחקר ג'רמיה הסמוך לבירה - המקום שבו תקפה, לכאורה, גם בחודש ינואר.

עם זאת, אמר גורם מערבי לסוכנות הידיעות רויטרס כי "מטרת התקיפה הייתה טילים אירניים שיועדו לחיזבאללה". עדי ראייה בסוריה טענו כי ייתכן והמטוסים הישראלים תקפו גם יחידות של משמר הרפובליקה הסורי וסוללת טילים של צבא סוריה, כמו גם מחסן תחמושת סמוך.

מקור אמריקני בכיר אישר לרשת הטלוויזיה האמריקנית NBC כי מטוסים ישראליים הם שביצעו את התקיפה. סרטונים של האופוזיציה שהועלו לרשת האינטרנט מתעדים את הפיצוץ, לכאורה, במקום. הטלוויזיה הסורית מדווחת על הרוגים בתקיפה מבלי לפרט את מספרם.

תושבי דמשק טוענים: "כך נראתה התקיפה"

על פי הפרסומים, זרם החשמל באזור נותק לזמן קצר ועדי ראייה דיווחו על רעידות בעת הפיצוצים ועל חלונות מנופצים. עוד דווח, כי מדובר במשלוח שיורט היו טילי קרקע-קרקע מסוג "פתח 110". על פי מקורות זרים, הופצצו יעדים הסמוכים לארמונו של אסד וכן שני בסיסים של חטיבות 104 ו-105, יחד עם המרכז למחקרים מדעיים.

התקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

שתי סוללות כיפת ברזל נפרשו בצפון

אהוד יערי בטור מיוחד: "המילה האחרונה מישראל טרם נאמרה"

רוני דניאל בטור מיוחד: "ישראל מהלכת על קו שיכול להוביל להסלמה"

דיווח: "ישראל תקפה הלילה בדמשק"

בפעם השנייה השבוע: הנשיא אסד נראה בפומבי

"מטרת התקיפה: טילי קרקע-קרקע"

"ישראל נחושה למנוע העברת נשק כימי לחיזבאללה"

רוני דניאל בטור מיוחד: חבית הנפץ שעומדת לפתחינו

ג'ונתן מן: לא לצפות להתערבות אמריקנית בסוריה

דיווח: ישראל תקפה יעדים בסוריה

אובמה: "אינני צופה שליחת כוחות לסוריה"