בישראל מאשרים: "תקפנו בדמשק", אירן מגנה

סוכנות הידיעות הצרפתית ציטטה גורם ישראלי רשמי שאישר לראשונה כי צה"ל הוא שאחראי להפצצה בדמשק. על פי הדיווח, יעד התקיפה היה משלוח טילים אירניים עבור חיזבאללה. אירן מאשימה: ישראל מערערת את היציבות באזור

שעות ספורות לאחר הדיווחים בכלי התקשורת הזרים על תקיפה ישראלית בסוריה, אישר לראשונה גורם ישראלי, שצוטט בסוכנות AFP, כי צה"ל הוא שאחראי להפצצה בפאתי דמשק. במקביל, אמר גורם ישראלי אחר הפועל בוושינגטון לסוכנות הידיעות AP, כי "מטרת המתקפה הייתה משלוח טילים אירניים לחיזבאללה". אירן פרסמה הודעת גינוי לתקיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות האירנית דיווחה כי טהרן גינתה את המתקפה הישראלית, לכאורה, בסוריה וקראה למדינות האזור "להתייצב נגד הפעולה". שר החוץ האירני ראמין מהנפרסט אמר כי "מדובר בחלק מהמאמץ הישראלי ליצור חוסר יציבות באזור".

בנוסף, מבהירה אירן שהיא מוכנה לסייע ולאמן את אנשי הצבא הסורי אם דמשק תבקש. מפקד כוחות היבשה האירני, הגנרל אחמד רזה פאורדסטאן אמר לסוכנות הידיעות האירנית IRNA: "כאומה מוסלמית, אנו תומכים בסוריה. אם יש צורך באימון, אנו נספק אותו, אבל לא תהיה לנו מעורבות פעילה באזור. הצבא הסורי צבר ניסיון במהלך שנים של עימות עם משטר הציונים, הוא יכול להגן על עצמו, הוא לא צריך סיוע מבחוץ".

גם צבא סוריה החופשית מגיב לראשונה לידיעה על המתקפה סמוך לדמשק. "צבא סוריה החופשית והסורים מוטרדים מכך שהמדינה שלהם מופגזת בכל יום על ידי הנשיא אסד ועל ידי ישראל", אמר לעוי מוגדאד לרשת אל ג'זירה. "אנו שואלים את עצמנו עכשיו, מדוע יש כל כך הרבה טילים ומתקנים צבאיים סביב דמשק, כשהם אמורים להיות סמוך לקו הפסקת האש עם ישראל בגולן. עבורנו המבצע שאנו מנהלים בכל יום לא קשור למתקפה הישראלית. אנו נמשיך להילחם עד שנפיל את אסד".

דיווח: יעד התקיפה - טילים אירניים לחיזבא (דובר צה"ל)

יעד התקיפה: טילים אירניים עבור חיזבאללה

בסוריה האשימו את ישראל בתקיפה אווירית נוספת לפנות בוקר בדמשק - יומיים אחרי התקיפה שבה הושמדו על פי דיווחים זרים טילים שהיו אמורים להיות מועברים לידי חזיבאללה. כלי התקשורת הרשמיים במדינה טוענים כי ישראל תקפה את מרכז המחקר ג'רמיה הסמוך לבירה - המקום שבו תקפה, לכאורה, גם בחודש ינואר.

עם זאת, אמר גורם מערבי לסוכנות הידיעות רויטרס כי "מטרת התקיפה הייתה טילים אירניים שיועדו לחיזבאללה". עדי ראייה בסוריה טענו כי ייתכן והמטוסים הישראלים תקפו גם יחידות של משמר הרפובליקה הסורי וסוללת טילים של צבא סוריה, כמו גם מחסן תחמושת סמוך.

מקור אמריקני בכיר אישר לרשת הטלוויזיה האמריקנית NBC כי מטוסים ישראליים הם שביצעו את התקיפה. סרטונים של האופוזיציה שהועלו לרשת האינטרנט מתעדים את הפיצוץ, לכאורה, במקום. הטלוויזיה הסורית מדווחת על הרוגים בתקיפה מבלי לפרט את מספרם.

תושבי דמשק טוענים: "כך נראתה התקיפה"

על פי הפרסומים, זרם החשמל באזור נותק לזמן קצר ועדי ראייה דיווחו על רעידות בעת הפיצוצים ועל חלונות מנופצים. עוד דווח, כי מדובר במשלוח שיורט היו טילי קרקע-קרקע מסוג "פתח 110". על פי מקורות זרים, הופצצו יעדים הסמוכים לארמונו של אסד וכן שני בסיסים של חטיבות 104 ו-105, יחד עם המרכז למחקרים מדעיים.

רשת "אל-ג'זירה" ציטטה כמה מתושבי דמשק, שטענו כי ראו מספר כלי טיס חגים מעל דמשק וסיפרו: "הפיצוצים העזים הרגישו כמו רעידת אדמה".

"הכל היה שקט ופתאום ראינו את האור הכתום הבהיר הזה בשמיים ואחריו פיצוצים עזים", אמר לרשת אל ערביה טארק הילנאווי, תושב דמשק שישב במרפסת ביתו בזמן ההפגזות. "חשבתי שזה נגמר עבורנו, שכל דמשק עולה באש".

דיווח זה מצטרף לדיווחים שהתקבלו בסוף השבוע בדבר תקיפה של חיל האוויר בלילה שבין חמישי לשישי. אתמול דיווח ה"ניו יורק טיימס" כי מטרת התקיפה הייתה מחסן שבו אוחסנו טילים מסוג "פתח 110", שהגיעו לשדה התעופה בדמשק במשלוח מאירן ונמצאים גם בשליטתו של ארגון חיזבאללה.

התקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

שתי סוללות כיפת ברזל נפרשו בצפון

אהוד יערי בטור מיוחד: "המילה האחרונה מישראל טרם נאמרה"

רוני דניאל בטור מיוחד: "ישראל מהלכת על קו שיכול להוביל להסלמה"

דיווח: "ישראל תקפה הלילה בדמשק"

בפעם השנייה השבוע: הנשיא אסד נראה בפומבי

"מטרת התקיפה: טילי קרקע-קרקע"

"ישראל נחושה למנוע העברת נשק כימי לחיזבאללה"

רוני דניאל בטור מיוחד: חבית הנפץ שעומדת לפתחינו

ג'ונתן מן: לא לצפות להתערבות אמריקנית בסוריה

דיווח: ישראל תקפה יעדים בסוריה

אובמה: "אינני צופה שליחת כוחות לסוריה"