המתיחות בצפון: צה"ל סגר חלק מכביש באזור הגבול

התקיפה בסוריה בה נהרגו בכירי חיזבאללה וגנרל אירני הביאה להעלאת הכוננות באזור גבול לבנון מחשש לתגובה. בצבא הוחלט לחסום קטע מכביש הצפון הישן - בין דוב"ב לאביבים. בנוסף, חקלאים קיבלו הנחייה שלא לעבוד בשטחים בקרבת הגבול

צה"ל לא לוקח סיכונים, ונוקט צעדים נוספים בעקבות המתיחות: כביש הצפון הישן נחסם הערב (שלישי) בקטע שבין אביבים לדוב"ב לנסיעת אזרחים ישראלים, מחשש לתגובה של חיזבאללה לאחר התקיפה נגד אנשי הארגון בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכביש עצמו ישנם מקטעים העוברים סמוך מאוד לגבול עם לבנון, לכן מעדיפים במערכת הביטחון לעצור התקרבותם של ישראלים לגדר. בנוסף, נקראו חקלאים בצפון להימנע מעיבוד אדמותיהם בחלקות הנמצאות בקרבת הגבול.

ההחלטה מגיעה לאחר שחברי הקבינט המדיני-ביטחוני התכנסו הערב בקריה בתל אביב על מנת לדון בהתפתחויות האחרונות בחזית הצפונית. 

המתיחות נמשכת (AP)

בתוך כך, גורם ביטחוני הגיב הערב לפרסומים בסוכנות הידיעות רויטרס, לפיהם ישראל לא ביקשה לפגוע בגנרל האירני שנהרג בתקיפה בסוריה. "מדינת ישראל אינה מתייחסת לאירוע בסוריה ולא לפרסומים אודותיו, פרסומים שאינם מגיעים מגורמים מוסמכים", אמר הגורם והוסיף: "מדיניות ישראל הייתה ונותרה לסכל כל ניסיון פיגוע טרור נגדה".

הבוקר הוקפצה כיתת הכוננות במטולה, זאת עקב כלי רכב אזרחיים שעליהם דגלי חיזבאללה שנצפו נוסעים בעיירה הלבנונית אל-חיאם, סמוך לגדר הגבול עם ישראל.

מספר יריות נורו מהמכוניות - ולאחר בירור של המקרה, עלה כי מדובר בירי באוויר שבוצע במהלך מסע הלוויה של אחד ההרוגים בתקיפה סמוך לקוניטרה שלשום, שיוחסה לישראל. במקביל, ובהמשך לדיווחים ברשתות הזרות אתמול, נצפו הבוקר סוללות כיפת ברזל שנפרשו בגזרת הצפון - זאת עקב החשש מתגובה של ארגון חיזבאללה, שעלול לירות רקטות לעבר ישראל משטח לבנון.

חשש מתגובת חיזבאללה (רויטרס)

אלפי פעילי חיזבאללה הפגינו אמש בלבנון וקראו למנהיג חסן נסראללה לתקוף בחזרה את ישראל, אך המזכ"ל שומר באופן חריג על שתיקה. התקשורת בלבנון העריכה כי הדבר מרמז על כוונתו של נסראללה להגיב ולנקום לפני נאומו.

מחמוד קומאטי, חבר המועצה המרכזית בחיזבאללה, היה היחיד בארגון שהתייחס לתקיפה אתמול: "אנחנו אומרים לאויב שלא ימצא שקט ולא מנוח ולא יהנה מביטחון, משום שלא ניתן לשתוק על מה שעשה".