"מטרת התקיפה: טילי קרקע-קרקע"

לפני שעות אחדות דיווחה סוכנות הידיעות AP על אישור של גורם ישראלי לתקיפה בסוריה, ונטען כי מטרת התקיפה הייתה משלוח טילים מתקדמים. כעת מדווח הגארדיאן כי ישראל הפציצה משלוח של טילי קרקע-קרקע

ארכיון (חיל האוויר)

הגארדיאן מדווח היום כי מטרת התקיפה שביצע לכאורה צה"ל בסוריה - על פי דיווחים זרים - הייתה פגיעה בטילי קרקע-קרקע כמו טילי סקאד. זאת לאחר שסוכנות הידיעות AP דיווחה היום כי גורם ישראלי רשמי אישר את התקיפה שבוצעה לכאורה בסוריה. אותו גורם הוסיף כי מטרת התקיפה הייתה פגיעה במשלוח טילים מתקדמים, אם כי לא כימיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, האלוף (במיל') עמוס גלעד הכחיש הבוקר את הפרסומים על האישור של "הגורם הישראלי הרשמי" לתקיפה. "אני מצטער, אני לא יודע מה זה 'מאשרים'. אני לא יודע מי הגורמים האלה", אמר גלעד והוסיף, "אצלי גורם רשמי זה דובר צה"ל".

"אנו מאמינים שיש קשר בין דאגתה של ישראל להעברת נשקים, במיוחד כימיים, מסוריה לבני בריתה בלבנון", אמר לרויטרס בכיר בממשל הלבנוני. בכיר בצבא לבנון שערק, קאסים סאדדין, אמר לסוכנות הידיעות כי "על פי המידע שיש בידינו נערכה מתקפה של מטוסים ישראלים על שיירה שהעבירה טילים לחיזבאללה".

ואילו בזמן ש-AP ורשת CNN מדווחות אודות התקיפה הישראלית לכאורה בסוריה, ברשת NBC מדווחים דווקא על פעילות של מטוסים ישראלים נגד מטרות בשטחה של לבנון. ברובם המכריע של כלי התקשורת הלבנוניים והסורים לא מעדכנים על דיווחי התקיפה, ובסוריה מכחישים שנערכה מתקפה צבאית שכזו.

ה-CNN ציטט בכיר אמריקני שאמר כי ישראל כנראה לא פעלה נגד מתקן לנשק כימי, אבל ברשת CBS מצטטים מקור ביטחוני שטוען כי ישראל פעלה נגד מחסן מסוג כלשהו. בישראל מסרבים להגיב לכל הפרסומים הזרים.

"ישראל נחושה למנוע העברת נשק לחיזבאללה"

מוקדם יותר היום הגיב דובר השגרירות הישראלית בוושינגטון לדיווחים הזרים אודות התקיפה שאירעה לכאורה בסוריה, ואמר לעיתונאים כי "אנחנו לא יכולים להגיב על הדיווחים האלו, אבל מה שאנחנו יכולים לומר הוא כי ישראל נחושה למנוע את העברת הנשק הכימי של המשטר הסורי לטרוריסטים, ובמיוחד לחיזבאללה בלבנון".

ארצות הברית סבורה שישראל ביצעה תקיפה אווירית בסוריה, כך דיווח ה-CNN שציטט שני פקידים אמריקניים בעילום שם. לטענת אותם פקידים, התקיפה בוצעה בין יום חמישי ליום שישי ומטוסי הקרב של ישראל לא נכנסו למרחב הסורי. גורמים רשמיים בישראל סירבו להגיב לדיווח.

מקור אחר - גם הוא תחת עילום שם - אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ראש הממשלה נתניהו כינס בחמישי בלילה את הקבינט הביטחוני לשיחות חשאיות בירושלים.