נקמת המתנחלים לאחר הפיגוע

יומיים לאחר הפיגוע בצומת תפוח, הפיצו הפלסטינים תיעוד פעולות ה"נקמה" בהם נקטו המתנחלים בכפרים הפלסטנים הסמוכים ליצהר. בסרטונים שהפיץ ארגון "בצלם" נראים מתנחלים רעולי פנים מיידים אבנים לעבר בתי הפלסטינים

יומיים לאחר הפיגוע בצומת תפוח בו נרצח אביתר בורובסקי, מפרסם ארגון "בצלם", הפועל בשטחי יהודה ושומרון, סרטונים המתעדים את "פעולות התגמול" בהן נקטו המתנחלים נגד התושבים הפלסטיניים המתגוררים סמוך ליצהר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות לאחר הפיגוע החלו מתנחלים ליידות אבנים לעבר כלי רכב פלסטנים ליד חווארה, ולעבר אוטובוסים שהסיעו את תלמידי בית הספר האזורי. במקביל, דיווחו הפלסטינים כי המתנחלים הציתו שדות ומטעים בכפרים שבקרבת יצהר.

אנשי "בצלם" פרסמו מספר סרטונים שצולמו בידי פלסטינים, בהם נראים מתנחלים כשהם מתפרעים באזורים הקרובים לכפרים הפלסטינים הסמוכים ליצהר. בתיעוד שהעבירו הפלסטינים המתגוררים בכפרים עוריף ועסירה א-קבליה, הממוקמים מערבית לשכם, ניתן לצפות במתנחלים מיידים אבנים לעבר בתי הכפרים, כשהם מכסים את פניהם בבגדיהם. בנוסף, בסרטונים תועדו מתנחלים מציתים שריפות בשדות הנמצאים ככל הנראה בבעלותם של תושבים פלסטניים המתגוררים באזור.

הפלסטינים: "צה"ל לא עשה די בכדי לפזר המה (הצלה יהודה ושומרון)
בסרטונים תועדו גם חיילי צה"ל שהתערבו במהומות האלימות כדי להפסיקן. בחלק מהסרטונים ניתן לראות כי כוחות הצבא שהוזעקו למקום בכדי להרגיע את הרוחות נאלצו להפעיל כוח בכדי להביא להפסק יידוי האבנים ולהשבת המתנחלים לבתיהם.

הפלסטינים: "צהל לא הפעיל די כוח בכדי להרגיע הרוחות"

על אף התיעוד שהועלה לרשת, הפלסטינים טוענים כי צה"ל לא עשה די כדי להרגיע הרוחות ולהפסיק את יידוי האבנים לעבר התושבים הפלסטיניים. "כ-20 תלמידים נפצעו מיידוי האבנים על האוטובוס וזה עורר פאניקה גדולה", אמר גורם ברשות הפלסטינית לסוכנות הידיעות מען. "ישנם באזור שוטרים כחולים, וגם אנשי מג"ב, אבל גם הם לא מגיבים למעשי המתנחלים", אמרו תושבי האזור הפלסטינים באותה העת.

מדובר צה"ל נמסר: "בתגובה לפיגוע הדקירה ביום שלישי באזור השומרון, פתחו המתיישבים באזור בהפרות סדר אלימות ובלתי חוקיות. כוחות הביטחון פעלו במוקדים השונים על מנת למנוע פגיעה בנפש וברכוש, תוך התמודדות מקצועית עם הרגישות והמורכבות שבשעה זו". עוד ציינו בצה"ל כי ככחלק מהפעילות נעצרו במהלך היום מספר מתיישבים שהתפרעו והועברו לטיפול המשטרה. "צה"ל מגנה את תופעת לקיחת החוק לידיים ורואה בחומרה אירועים מסוג זה, המסיטים את צה"ל ממשימתו במלחמה כנגד הטרור וההכנה על אזרחי ישראל".