גורם ישראלי: "לא תכננו לחסל את הגנרל האירני"

גורם ישראלי אמר לרויטרס כי הקצין הבכיר שחוסל בסוריה לא היה יעד התקיפה וכי ההנחה הייתה שבאירוע ייפגעו רק "אנשי חיזבאללה זוטרים". על האפשרות של פעולת נקם מצד אירן או חיזבאללה אמר: "הם יגיבו כמעט בוודאות, אך ההנחה היא שאף אחד לא מעוניין בהסלמה"

הגנרל מוחמד עלי אללה דאדי

מנסים להרגיע את הרוחות: הגנרל האירני שנהרג בתקיפה המיוחסת לישראל בסוריה לא היה יעד החיסול - כך אמר היום (שלישי) בכיר ביטחוני בישראל לסוכנות הידיעות רויטרס. לדברי הגורם, ישראל האמינה כי יעדי התקיפה הם רק אנשי חיזבאללה "זוטרים יחסית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא צפינו את התוצאה מבחינת מעמד ההרוגים, ובייחוד הגנרל האירני", אמר הגורם. "חשבנו שאנחנו פוגעים ביחידת שדה של האויב שהייתה בדרכה לתקוף אותנו סמוך לגדר. קיבלנו התראה, זיהינו את הרכב ותקפנו. התייחסנו לזה כאל מבצע טקטי מוגבל".

"מצפים לתגובה". כוננות בצפון (רויטרס)

הגורם אמר כי תגובה מצד אירן או חיזבאללה תגיע כמעט בוודאות, אך העריך כי היקפה יהיה מוגבל. "אנחנו מצפים לזה", אמר, "אבל נראה לי שיהיה הוגן להניח שאף אחד מהצדדים לא מעוניין בהסלמה משמעותית".

בתקיפה שיוחסה לישראל שלשום בגולן הסורי נהרגו על פי הדיווחים שישה בני אדם - בהם הגנרל האירני מוחמד עלי אללה דאדי וג'יהאד מורנייה - בנו של קצין המבצעים של חיזבאללה שחוסל ב-2008.

"ברק הרסני בישראל". מפקד משמרות המהפכה (AP)
 

"ישראל תשלם על הפשע שלה"

מוקדם יותר הגיבה אירן לראשונה לתקיפה. מפקד צבא משמרות המהפכה, הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי, אמר לכלי תקשורת בארצו כי על ישראל להיות מוכנה ל"ברק הרסני" שיכה בה.

"על ישראל להמתין עד שיגיע הרגע שהיא תשלם על הפשע שלה", אמר הגנרל האירני בדברים שצוטטו באתר אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה. "הציונים כבר הרגישו בעבר את הזעם שלנו על פשעיהם, התקיפה בקוניטרה מדגישה את הצורך שלא להתרחק ממטרת הג'יהאד עד למחיקת החיידק המושחת - ישראל".

במקביל לאיום האירני המפורש, מדווחת התקשורת במדינה כי שר ההגנה המקומי חתם עם מקבילו הרוסי על הסכם שעשוי לספק לצבא משמרות המהפכה נשק שובר שוויון - טילי S300 שאת העברתם ניסתה בעבר ישראל למנוע באמצעים דיפלומטים.

"כיפת ברזל נפרסה בצפון" (ארכיון) (רויטרס)

הכוננות בצפון עלתה

בתוך כך, עלתה היום הכוננות בצפון מחשש לתגובה מצד ארגון הטרור הלבנוני, המשמש למעשה כשלוחה של המשטר האירני באזור. בשעות הבוקר הוקפצה כיתת הכוננות במטולה לאחר שכלי רכב אזרחיים שעליהם דגלי חיזבאללה נצפו נוסעים סמוך לגדר, תוך שהם יורים באוויר. לאחר בירור של המקרה, עלה כי מדובר בירי שבוצע במהלך מסע הלוויה של אחד ההרוגים בתקיפה סמוך לקוניטרה שלשום.

במקביל, ובהמשך לדיווחים ברשתות הזרות אתמול, נצפו הבוקר סוללות כיפת ברזל שנפרשו בגזרת הצפון - זאת עקב החשש מתגובה של ארגון חיזבאללה, שעלול לירות רקטות לעבר ישראל משטח לבנון.