רכבי חיזבאללה ירו באוויר סמוך לגדר הגבול; סוללות כיפת ברזל נפרשו בצפון

כיתת הכוננות במטולה הוקפצה לאחר שמספר כלי רכב אזרחיים נצפו סמוך לגדר עם דגלי ארגון הטרור הלבנוני. מהמכוניות שהיו חלק משיירה של הלוויית אחד ההרוגים בתקיפה, נורו מספר יריות באוויר, ללא נזק או נפגעים. שר הביטחון יעלון: "עלינו להיות מוכנים לכל תרחיש"

רכבי חיזבאללה סמוך לגבול. ארכיון (רויטרס)

לאחר התקיפה בסוריה שלשום שיוחסה לישראל, המתיחות בצפון נמשכת - וכל רחש מקפיץ את הגזרה: הבוקר (שלישי) הוקפצה כיתת הכוננות במטולה, זאת עקב כלי רכב אזרחיים שעליהם דגלי חיזבאללה שנצפו נוסעים בעיירה הלבנונית אל-חיאם, סמוך לגדר הגבול עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מספר יריות נורו מהמכוניות - ולאחר בירור של המקרה, עלה כי מדובר בירי באוויר שבוצע במהלך מסע הלוויה של אחד ההרוגים בתקיפה סמוך לקוניטרה שלשום, שיוחסה לישראל. במקביל, ובהמשך לדיווחים ברשתות הזרות אתמול, נצפו הבוקר סוללות כיפת ברזל שנפרשו בגזרת הצפון - זאת עקב החשש מתגובה של ארגון חיזבאללה, שעלול לירות רקטות לעבר ישראל משטח לבנון.

בראיון לערוץ i24news, התייחס שר הביטחון משה בוגי יעלון לאיום מחיזבאללה ואמר כי על ישראל להיות מוכנה לתגובה: "בשל האיומים, עלינו להיות מוכנים, אבל באופן כללי חיזבאללה נרתע ממעורבות בכל סוג של הסלמה איתנו. ועדיין, הוא מסוגל לפוצץ חומרי נפץ בהר דב או לשגר רקטות".

סוללות כיפת ברזל בצפון, היום (חדשות 2)

אלפי פעילי חיזבאללה הפגינו אמש בלבנון וקראו למנהיג חסן נסראללה לתקוף בחזרה את ישראל, אך המזכ"ל שומר באופן חריג על שתיקה. התקשורת בלבנון העריכה כי הדבר מרמז על כוונתו של נסראללה להגיב ולנקום לפני נאומו. מחמוד קומאטי, חבר המועצה המרכזית בחיזבאללה, היה היחיד בארגון שהתייחס לתקיפה אתמול: "אנחנו אומרים לאויב שלא ימצא שקט ולא מנוח ולא יהנה מביטחון, משום שלא ניתן לשתוק על מה שעשה ".

הבוקר דווח בעיתון הכוויתי "א-ראי" כי נשיא סוריה, בשאר אסד, טלפן למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, וניחם אותו על מות בכירי ארגון הטרור במתקפה סמוך לקוניטרה. עם זאת, לא דווח האם השניים דנו בתגובה אפשרית לתקיפה, בה חוסלו בכירי חיזבאללה, מפקד בכיר במשמרות המהפכה של אירן ופעילי טרור נוספים.

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס לדון במצב

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום לדיון באפשרות להסלמה באזור, בין היתר על רקע ייחוס ביצוע התקיפה לחיל האוויר הישראלי. כוחות האו"ם (אונדו"ף) המוצבים בגולן ייחסו אתמול את התקיפה לישראל, וטענו כי ראו שני כלי טיס בלתי מאוישים ישראלים טסים לעבר סוריה לפני התקיפה ושבים לאחריה. דובר מטעם האו"ם טען כי מדובר בהפרה ישראלית של הסכם הפסקת האש מ-1974.

דנו בתגובה אפשרית? אסד ונסראללה (AP)

אתמול קיימה מערכת הביטחון שורת דיונים, בהשתתפות שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל בני גנץ ושורה של קצינים בכירים. הערכת היסוד בישראל אומרת שחיזבאללה לא ימהר להגיב - על מנת לא לגרום לצה"ל לפעול בעוצמה נגד הארגון, בלבנון או בסוריה. במערכת הביטחון מעריכים שבחיזבאללה מתכננים תגובה נקודתית על הפעולה בסוריה, ולא מתכוונים לפתוח חזית רחבה.

אמש התייחס הרמטכ"ל גנץ במרומז לתקיפה ואמר כי "אנחנו עשויים להיות מאותגרים בכל נקודת זמן בכל אחת מזירות הפעולה שלנו, בין אם בדרום, במרכז או בצפון. אנחנו כמובן ערוכים ועוקבים אחרי כל התפתחות ומוכנים ליזום ו/או לפעול ככל שיידרש".