שר הביטחון: שוקל לפתוח את המעברים לעזה

כשברקע חיסול המחבל הבוקר ברצועה, הודיע יעלון כי הוא בוחן אפשרות לפתוח את המעברים לעזה - בתנאי שהשקט יישמר. שר הביטחון צפוי לקיים התייעצויות בנושא ולאחר מכן יודיע על המשך צעדיו. הבוקר חיסל חיל האוויר מחבל שהיה מעורב בירי הרקטות לעבר אילת

מד הלחץ בעזה מגיע לשיא. יעלון, ארכיון (AP)

על רקע חיסול המחבל הבוקר בעזה, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי בכוונתו לפתוח מחר בבוקר את המעברים לרצועת עזה - במידה והשקט מהרצועה יישמר. יעלון הודיע כי החלטה בנושא תתקבל בזמן הקרוב לאחר שיקיים התייעצות עם הגורמים הנוגעים בדבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מד הלחץ בעוטף עזה מגיע הערב לשיא. אחרי חיסול פעיל הטרור, שהיה מעורב בשיגור הרקטות באילת, נשמר השקט בשלב הזה. נכון לשעות הערב המוקדמות עדיין לא נורו רקטות אל יישובי הדרום ועוטף עזה. חמאס אסף את הפלגים הפלסטינים כדי להחליט יחד באיזו תגובה לנקוט למהלך של ישראל שמפר את הסכמי שביתת האש שהושגו בסיום מבצע "עמוד ענן". 

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה נתניהו לחיסול בעזה, שבוצע הבוקר על ידי חיל האוויר, וציין כי מדובר בפעולת תגובה לירי הרקטות לכיוון אילת. נתניהו שלח את תנחומיו לבני משפחתו של תושב יצהר, אביתר בורובסקי, שנהרג הבוקר בפיגוע הדקירה בצומת תפוח.

"פגענו היום באחד מהמעורבים בירי הרקטי הנפשע נגד אילת", אמר ראש הממשלה. "אמרתי שאנחנו לא נעבור על כך בשקט וזה בהמשך למדיניות שלנו. אנחנו לא מקבלים טפטוף של ירי מרצועת עזה או מסיני. אנחנו נפעל כדי להגן על אזרחי ישראל, ואנחנו פועלים".

זירת החיסול ברצועה (חדשות 2)
בהמשך דבריו, התייחס ראש הממשלה לפיגוע הדקירה שאירע הבוקר בצומת תפוח. "אני רוצה להביע את צערי וצער העם כולו למשפחתו של אביתר בורובסקי. המחבל שביצע את הרצח נלכד, ואנחנו נמשיך לעשות פעולות גם בחזית הזאת כדי להגן על אזרחינו".

חיסול ראשון בעזה מאז עמוד ענן

לראשונה מאז מבצע עמוד ענן, ביצע הבוקר צה"ל חיסול בעזה. במסגרת פעילות משותפת עם השב"כ, תקף כלי טיס של חיל האוויר פעיל בארגוני ג'יהאד סלפיים, שהיה מעורב בירי הרקטות לעבר אילת לפני כשבועיים ובירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישובי הדרום. הוא חוסל בשעה שרכב על אופנוע בצפון עזה.

מדובר בתגובה החריפה ביותר של ישראל להפרות הפלסטיניות של הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס שהושג בסיום מבצע עמוד ענן. מהשב"כ נמסר כי היעד לתקיפה, הית'ם אל מסחאל, בן 24 המתגורר במחנה הפליטים שאטי, פעל בעברו במסגרת ארגוני ג'יהאד סלפיים, ובשנים האחרונות היווה עוגן טרור מרכזי בעזה בתחום אמצעי הלחימה. בשב"כ טוענים כי מדובר במומחה לכלי נשק ואמצעי לחימה שפעל מול כלל ארגוני הטרור ברצועה.

מוקדם יותר הבוקר אירע פיגוע דקירה בשומרון. מחבל פלסטיני דקר למוות את אביתר בורובסקי, תושב יצהר בן 32, בצומת תפוח, חטף את נשקו ופתח בירי לעבר כוח מג"ב שהיה בסמוך. לוחמי מג"ב השיבו באש ופגעו בפלסטיני, שנפצע בינוני.

מחקירה ראשונית עולה כי המחבל התנפל בסכין על בורובסקי, שעמד בטרמפיאדה, דקר אותו ופצעו אנושות. צוות מגן דוד אדום שהוזעק למקום העניק לו טיפול רפואי, אך נאלץ לקבוע את מותו.