מאסר לסמל בשריון שהכריח טירונים לזחול על צרכיהם

מפקד בבסיס שיזפון נשלח ל-28 ימים בכלא, לאחר שאילץ את חייליו לזחול במקום שבו עשו את צרכיהם, ללבוש את הבגדים המזוהמים - ואף לישון בשקי השינה כשהם מלוכלכים. צה"ל: "אירוע חמור"

חיילים אולצו לזחול בצרכים. ארכיון (רויטרס)

מקרה חמור של התעללות מצד מפקד בחיילים נחשף בחיל השריון. מפקד של טירונים בבסיס שיזפון בדרום הורה לחייליו לזחול בלילה, במהלך שבוע שדאות, במקום שבו עשו את צרכיהם. לאחר מכן, הוא אף אילץ אותם לישון בשקי השינה באותם בגדים שבהן זחלו. בצה"ל אמרו בתגובה כי הוא הושעה מתפקידים פיקודיים ונשפט על ידי מפקדו ל-28 ימי מחבוש. את הפרשה חשפה כתבת קול ישראל, כרמלה מנשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדבר מביש ומבזה את צה"ל ואת החיילים שלנו", זעם אביו של אחד החיילים בבסיס. "איפה המפקדים? מדובר בחיילים שעוד לא יודעים מה מותר ומה אסור ומה זו פקודה חוקית או לא חוקית.

אבי החייל טען כי זו לא פעם ראשונה שיש להם אירועים עם אותו מפקד. "אלה המסרים שמקבלים החיילים? הגיע הזמן להפסיק את ההתנהגויות האלה שכל פעם אנו שומעים עליהן", אמר האב. "זה שהצבא אומר שזה לא ערכי או מוסרי זה לא פותר את הבעיה וצריך לפתור אותה מהשורש".

"טוב שהחיילים השמיעו את קולם"

"זה אירוע חריג מאוד שהמפקדים נדהמו לשמוע עליו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט גורם צבאי המעורה בפרטי המקרה. "הוא טופל במלוא החומרה וטוב שהחיילים השמיעו את קולם. לא ייתכן שדברים מעין אלה ייקרו במסגרת הצבאית או בכלל. המפקד טעה בהפעלת שיקול הדעת".

בעקבות האירוע, קיים מפקד הפלוגה שיחה עם חייליו והדגיש את חומרת המעשה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר באירוע חמור שאינו עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל. המפקד המדובר נשפט על ידי מפקד החטיבה ל-28 ימי מחבוש והושעה מתפקיד פיקודי".