נתניהו: "אירן טרם חצתה הקו האדום"

מספר ימים אחרי אמירותיו של ראש אמ"ן לשעבר, שלפיהן הרפובליקה האסלאמית חצתה את הרף שהציב ראש הממשלה בנאומו באו"ם - אמר האחרון כי הצעד טרם נעשה, אך "טהרן מתקרבת אל הקו האדום בשיטתיות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום בפתח ישיבת סיעת הליכוד לאמירותיו של ראש אמ"ן לשעבר אלוף (במיל') עמוס ידלין, בנושא תכנית הגרעין של אירן, שלפיהן האחרונה טרם חצתה את הקו האדום שהציג נתניהו באו"ם. "היא ממשיכה בתכניתה הגרעינית", אמר. "טרם נחצה הקו האדום שהצגתי באו"ם - אך אירן מתקרבת אליו בשיטתיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה הדגיש כי "אסור לתת לאירן לחצות את הקו הזה". הוא התייחס בדבריו גם למלחמת האזרחים שמתחוללת בסוריה וממשיכה לגבות קורבנות רבים בנפש ולסכנה של זליגת נשק כימי לידי ארגוני הטרור ואמר: "ישראל ניצבת בצבר איומים שהולך ומתפתח סביבה".

נתניהו הסביר כי "בסוריה נערכים כוחות חדשים והם מציבים בפנינו שתי סכנות עיקריות: תקיפה של אזרחינו וחיילינו מקו רמת הגולן והעברת או נפילת כלי נשק קטלניים בידי חיזבאללה וארגוני טרור אחרים".

רקטה שנורתה לשדרות (רויטרס)

"בדרום יש ניסיון לחדש את התקיפות נגדנו"

הוא המשיך למנות את האיומים הביטחוניים שניצבים בפני ישראל - גם מכיוונה של רצועת עזה. "בדרום יש ניסיון לחדש את התקיפות נגדנו ולהפר את השקט שהושג בעקבות ''עמוד ענן''", אמר. "אנו עוקבים ונערכים לכל תרחיש. אנו מבצרים את כוחו של צה''ל ואנו לא נאפשר פגיעה באזרחינו - לא בצפון ולא בדרום".

לקראת סוף דבריו, הדגיש ראש הממשלה בטון תקיף: "צריך שיהיה ברור כלפי כל הכוחות בעזה אם יימשכו ההתקפות הללו - לא נאפשר טפטוף של טילים על ערי ישראל. אנו נגיב בעוצמה הרבה יותר גדולה".

ידלין: "אירן חצתה את הקו האדום"

ראש אגף המודיעין לשעבר עמוס ידלין הכריז בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי, שבראשו הוא עומד, כי האירנים חצו את הקו האדום שהציבה ישראל. "היום אפשר לומר שהאירנים חצו את הקו האדום שנתניהו סימן להם בעצרת האו"ם", אמר ידלין. "למרות כל הפעולות שנעשות בניסיון לעצור את תכנית הגרעין, איש לא מצליח לעצור את תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית".

"איש לא מצליח לעצור התכנית האירנית", ידל (עזרי עמרם, חדשות 2)

ידלין אף פירט את לוח הזמנים כפי שהוא רואה אותו. "בקיץ אירן תגיע למרחק חודש-חודשים מ'החלטה על פצצה'", אמר.  "זהו טווח פריצה קצר שיקשה מאד על עצירת אירן בהחלטה לפרוץ לפצצה".

אולמרט: "הייתה הגזמה לגבי האיום האירני"

מספר ימים לאחר אמ"ן לשעבר, אלוף במיל' עמוס ידלין, אמר כי אירן חצתה את הקו האדום שהציב לה נתניהו בנאומו באו"ם - התייחס ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לאיום האירני והציג עמדה שונה בתכלית.

"לא להיכנס לפאניקה". אולמרט (מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט)

אולמרט נאם אמש במהלך הכנס השנתי של הג'רוזלם פוסט הנערך בניו-יורק ואמר כי "אירן לא נמצאת במצב שבו נתניהו טען באו"ם שהיא נמצאת. הם לא מתקדמים כבר שנים ומישהו גרם לכך שהם לא יתקדמו".

ראש הממשלה לשעבר הדגיש כי נעשתה הגזמה בנושא האיום האירני והביע ביטחון גם לגבי הצהרותיו של נשיא ארה"ב אובמה, שלפיהן ימנע מאירן להשיג נשק גרעיני. "אם ארה"ב מכריזה שהיא תעשה כל שביכולתה כדי שאיראן לא תהיה גרעינית, כדאי שאיראן תיקח זאת ברצינות".