גורם מדיני בכיר: "הוכחות חותכות לנשק כימי בסוריה"

"המידע על השימוש בנשק כימי על ידי משטר אסד ידוע לכל גורמי הביון בעולם - ואף מוחלף ביניהם", כך אומר היום גורם מדיני בכיר. על הדיווחים שמטוסי חיל האוויר טסו מעל דמשק הגיב: "אין לנו מה לחפש שם". ישראל מעריכה שעד כה נהרגו בסוריה כ-80 אלף בני אדם

נפגע מנשק כימי בסוריה (חדשות 2)

אין "הערכות" לגבי שימוש בנשק כימי בסוריה - יש ראיות והוכחות חותכות לכך. כך אומר היום גורם מדיני בכיר בתדרון בנושא. "יש ראיות משמעותיות בנוגע לשימוש בנשק כימי על ידי צבא אסד, המידע הזה ידוע לכל גורמי הביון בעולם - ואף מוחלף ביניהם", אמר הגורם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על הדיווחים אתמול לפיהם כלי טיס ישראלים טסו מעל הבירה הסורית דמשק אמר אותו גורם, "אין לנו מה לחפש שם, ישראל כמובן לא הפציצה באזור". הוא הגדיר את המצב בסוריה "סיפור ארוך טווח, סכסוך עדתי שהולך ומזכיר את מה שקורה בלבנון. אנחנו לא רואים את היציבות חוזרת לסוריה בשום מקרה, בין אם משטר אסד יישאר או לא".

"לישראל אין יכולת לקבוע כרגע מה עדיף לנו, המורדים או משטר אסד", הדגיש. "גורמי הביטחון עוקבים בדאגה אחר הדיווחים מהמדינה בנוגע לנשק הכימי, אין שינוי בהיערכות הצבאית אבל בהחלט זה מנוטר באופן יומיומי. החשש הגדול הוא נפילה של נשק לא קונבנציונלי בידי גורמים עוד פחות יציבים ממשטר אסד". על קשרי רוסיה-סוריה אמר: "רוסיה קשורה קשר הדוק לסורים, הם נותנים להם גיבוי, למעשה הרוסים מונעים כל החלטה במועצת הביטחון בעניין התערבות בינלאומית בסוריה".

מטוסים מעל דמשק? "אין מה לחפש שם" (חדשות 2)

לפי ההערכות בישראל, מדובר נכון לעכשיו על כ-80 אלף הרוגים, משני הצדדים, מתחילת הלחימה בסוריה. "יש דאגה בישראל מאי-ההתערבות של גורמים בינלאומיים, ישנה סוג של אדישות כלפי מה שקורה בסוריה", ציין הגורם המדיני. "אנחנו מצביעים גם על צפון קוריאה - ילד מטורף מצליח לסחוט קהילה בינלאומית שלמה והקהילה לא מצליחה לעצור אותו".

בנוגע לירי בדרום אמר הגורם: "אם הטפטוף מאזור עזה יימשך, נצטרך לתת תגובה אחרת". על טורקיה והפיוס התבטא: "על פי פרסומים בעיתונות הטורקית, לא מדובר בפיוס אמיתי. הטורקים לא רואים את ההתנצלות כפיוס אלא כהשפלת ישראל".

את המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים הגדיר הגורם "תקוע" והעריך שלאור המצב באזור - בעוד ארבע שנים הוא אף יידרדר.