איך הפך לוחם חי"ר מצטיין לעציר מוכה?

ע', לוחם בגדוד דוכיפת, נבחר למצטיין פלוגתי, אך החלטתו לחתום ויתור על קורס גררה סדרת התנכלויות מצד מפקדיו. לטענתו, אף הוכה על ידיהם ונאזק כי חשבו שהוא מתכוון לברוח הביתה. דובר צה"ל: "מדובר באירוע משמעתי חמור שבמהלכו החייל תקף את מפקדיו"

כמה מהר יכול להפוך לוחם חי"ר מצטיין לחייל מוכה שנאזק ונשלח למעצר? זה יכול לקרות מהר, לעתים מהר מדי כנראה, והכל - לטענת החייל - בגלל שטות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גופו החבול של ע', לוחם בגדוד דוכיפת של חטיבת כפיר, תועד בתמונות, לטענתו לאחר שהוכה בידי שלושה ממפקדיו לפני 4 ימים, כי חשבו שהוא מתכוון בעקבות יחסים עכורים ביניהם לברוח הביתה.

אמו של ע' מספרת בשיחה עם חדשות 2: "ואז הסמג"ד התקשר אליהם ואמר להם 'תאזקו אותו'. שלושה חבר'ה, ויש עדויות של חיילים שהיו שם שמספרים שהם בעטו בו, השכיבו אותו על הרצפה, גררו אותו על הכביש בלי חולצה".

עבר סדרת השפלות מצד החיילים והמפקדים (חדשות 2)

"הכניסו אותך לחדר חשוך עם שני כושים שאונסים אותך?"

ע' משרת בגדוד דוכיפת כבר 8 חודשים, נבחר למצטיין פלוגתי - עד שההחלטה לחתום ויתור על קורס אליו נשלח הביאה לשורה של התנכלויות מצד מפקדיו, ששיאן עונש של חודשיים עבודות רס"ר וסדרת השפלות שעבר על ידי חיילים בגדוד.

כשהעז להתלונן בפני המג"ד זו התשובה שקיבל: "מה קרה הכניסו אותך לחדר חשוך עם שני כושים שאונסים אותך? מה אתה עשוי מסוכר? אתה תקבל מה שאני אומר לך וכך תעשה".

אמו מיהרה לשלוח מכתב לסגן הרמטכ"ל עקב כך. "פניתי למג"ד, שאלתי אותו: 'תגיד, זה נכון שהכו את הילד שלי?'. הוא ענה לי ככה: 'זה כמו שתגידי שהחיזבאללה ניצח במלחמה'. אמרתי לו: 'למה אתה מתכוון?'. הוא אמר: 'הבן שלך הוא זה שהכה'".

האם פנתה אז למפקד המחלקה. "ניסיתי לדבר עם המ"מ, לשמוע ממנו. הוא התחיל לספר לי ואז אני שומעת ברקע אומרים לו: 'תפסיק, תפסיק לדבר'".

חקירת מצ"ח בעיצומה

גורמים בחטיבת כפיר אומרים בתגובה כי החייל תקף ראשון וגם איים. לדבריהם, הוא ערק ולכן נשפט למחבוש, אבל המג"ד שגה בדבריו ולא היה צריך להתייחס כך לחייל. ניתנה לו האפשרות לחזור לפלוגה.

בינתיים מצ"ח חוקרת, ובצה"ל יצטרכו לבדוק האם המפקדים נהגו בשיקול דעת כשניגשו לטיפול במקרה.

בדובר צה"ל אומרים בתגובה: "בנושא מתנהלת חקירת מצ"ח ועם סיומה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית. מדובר באירוע משמעתי חמור שבמהלכו חייל תקף
את מפקדיו. בניסיון לרסנו נעשה שימוש בכוח פיזי. עם סיום חקירת מצ"ח יימשך הטיפול".