סגן שר החוץ: "מבצע בסוריה - מבחן לקראת פעולה אירן"

יממה לאחר שארה"ב אישרה את הערכת ישראל לפיה משטר אסד עשה שימוש בנשק כימי, קושר סגן שר החוץ זאב אלקין בין המקרה הסורי לתקיפה אפשרית של האמריקנים באירן. "אם ארה"ב והמערב לא יפעלו נגד הנשק הכימי בסוריה, אירן תבין שקווים אדומים הם גמישים מאוד"

ארה"ב תפעל בסוריה? (רויטרס)

פעולה אמריקנית בסוריה - רמז לתקיפה אפשרית באירן: סגן שר החוץ זאב אלקין קשר הבוקר את סוגיית השימוש בנשק הכימי בסוריה לתקיפה אמריקנית אפשרית באירן. בריאיון לגלי צה"ל אמר סגן השר אלקין כי במידה וארה"ב לא תפעל להשמיד את מאגרי הנשק הכימי בסוריה, הדבר ישליך גם על כוונותיה בסוגיה האירנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האמריקנים בעצמם הציבו את השימוש בנשק כימי בסוריה כקו אדום מבחינתם", הצהיר סגן השר אלקין. "אם הם לא יפעלו כנגד סוגיה שהגדירו כ'קו אדום', אז האירנים יבינו מזה שקווים אדומים שהמערב מציב הם מאוד גמישים, וימשיכו בפיתוח תוכנית הגרעין", התריע סגן השר.

"אם עד היום ניסו להתעלם מהאזהרות שלנו וחשבו שלאסד יש שליטה על הנשק - עכשיו רואים שהקו האדום כנראה נחצה", הבהיר אלקין.

"אם ארה"ב והקהילה הבינלאומית מסוגלות לפעול ולהשתלט על מאגרי הנשק הכימי בסוריה, החששות מפניו כבר יהיו לא רלוונטיים. יכול להיות שברגע שהקהילה הבינלאומית תבין שנחצו קווים אדומים, אז יבינו שאין מנוס מפעולה כזאת", אמר.

"הנשק הכימי יכול לצוץ במקומות נוספים"

עוד התריע אלקין כי אם המערב לא יפעל לעצור את משטר אסד משימוש בנשק כימי, ייתכן כי ייפול לידיים הלא נכונות ויאיים על גזרות אחרות. "הקלות שבה אסד כנראה השתמש בנשק זה, מעידה שהוא יכול לצוץ במקומות נוספים", אמר אלקין.

"מה שמטריד את ישראל הוא לא מי ישלוט בסוריה, אלא מי ישלוט על מאגרי הנשק הכימי ואיך מוציאים אותם מכלל שימוש", הבהיר סגן השר שאמר כי הנשק הכימי הסורי מהווה את הסוגיה הבוערת בכל האמור למצב בסוריה. "העולם מתחיל להפנים שהנשק הכימי מסכן את כולם", סיכם.

ארה"ב הודתה בשימוש בנשק כימי - ותבחן את תגובתה

הודה - ויבחן איך לפעול. הייגל (רויטרס)
יממה לאחר שמזכיר המדינה קרי ושר ההגנה הייגל הודו לראשונה כי כוחות אסד עשו שימוש בנשק כימי במלחמתם נגד המורדים, אמר אמש בכיר בבית הלבן כי ארצות הברית תתייעץ עם בנות בריתה על מנת לקבוע כיצד להגיב.

לדברי הבכיר, ההתייעצויות יכללו ניסיון לקבוע באופן סופי האם סוריה אכן חצתה את הקו האדום שהציב לה הנשיא אובמה, והשתמשה באופן פעיל בנשק כימי במלחמתה כנגד המורדים במדינה. לדבריו, ארצות הברית פועלת לאסוף עוד ראיות שיאששו את הממצאים המודיעיניים.

הוא הוסיף כי הבית הלבן מאמין כי משטר אסד מצליח לשמור על הנשק הכימי בידיו, ולכן סביר יהיה להניח כי כל עדות על שימוש בו - מקורו בצבא סוריה ולא במורדים.

"רק אתמול הודה הממשל האמריקני בשימוש בנשק כימי. כולנו נמתין להחלטת הבית הלבן כיצד לפעול", אמר אלקין. "לא רק ישראל תמתין, אלא גם העולם כולו. גם אירן תבחן עד כמה האמריקניים רציניים", סיכם סגן השר אלקין.