בשורה לחיילי החובה: המשכורת הצבאית תועלה מתחילת השנה הבאה

על רקע הכוונה לקצץ בתקציבי משרד הביטחון, עולה כוונה מפתיעה ומשמחת: שר הביטחון החדש משה (בוגי) יעלון החליט להעלות את שכר חיילי המשרתים בסדיר בשיעור של 21% בחודש. המשמעות: תוספת של 1,000-2,000 ש"ח בשנה למשכורת הצבאית

העלאה מהשנה הבאה. ארכיון (AP)

קיצוץ בתקציב הביטחון? לא לפי שר הביטחון יעלון. החל מהשנה הבאה, יזכו חיילי צה"ל בשירות חובה לתוספת שכר בגובה של כ-20%. משמעות ההעלאה המתוכננת: תוספת של עוד 2,000 ש"ח בשנה לחיילים קרביים ו-1,000 ש"ח למשכורת של חיילים שאינם חלק מהמערך הלוחם - כך פורסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון החליט להעלות את שכרם של חיילי הסדיר בגובה של 21% לאחר יותר מעשור בו גובה השכר כלל לא עודכן. שכרם של חיילי החובה העורפיים עומד כיום על 352 שקלים בחודש בלבד - ואילו של הקרביים על 700 שקלים.

לאחר ההעלאה המתוכננת, צפוי שכרם של החיילים העורפיים לעמוד על 426 שקלים בחודש - כשבסך הכל יתווספו למשכורת השנתית שלהם 888 שקלים. משכורתם של תומכי הלחימה צפויה לזנק מ-511 שקלים בחודש ל-618 ש"ח ואילו משכורתם של הקרביים תועלה מ-700 שקלים ל-847 ₪ בחודש. בסך הכל יתווספו לשכרם השנתי עוד כ-1,700 שקלים.

"מדינת ישראל חייבת קודם כל לחייליה"

החלטתו של יעלון נתקבלה בניגוד לעמדת האוצר, אך בהמלצת משרד המשפטים. משרד המשפטים תמך בהחלטה להעלות את שכר חיילי החובה בשל עתירה שהגישו בחודש יולי 2012 לבית המשפט העליון עורכי הדין אמנון לורך, ענר חפץ ורועי שראל ממשרד יגאל ארנון ושות'. העתירה הוגשה בשם ילדיו של עו"ד לורך, אשר טענו כי בעוד דמי הקיום שלהם זכאים חיילי החובה הוקפא במשך עשור ונשחק ב-20%, שכרו של הרמטכ"ל זינק ב-40%.

"המדינה חייבת לחיילים". השר יעלון (חדשות 2)
עם הכוונה להעלות את שכרם של כלל חיילי צה"ל בשירות הסדיר, עולה גם השאלה מי יממן את המהלך, שעלותו מוערכת בכ-170 מיליון שקלים בשנה. בשלב הראשון יממן אותו משרד הביטחון ובהמשך, צפוי המשרד לדרוש ממשרד האוצר למצוא למהלך מימון תקציבי לתוספת.

"אין זה סביר שהמשכורות הזעומות של החיילים לא יעודכנו. אי עדכון של המשכות יגרום לכך שדווקא הנושאים בנטל יקופחו יותר מאשר שאר המגזרים", אמר יעלון בשיחות סגורות. "אם מדינת ישראל חייבת למישהו - זה קודם כל לחייליה", הוסיף השר.