נפאל מודה - עצרנו מרגל אירני

אירן ממשיכה לנסות ולפגע במטרות ישראליות בחו"ל: מוחסין חוסראוויאן נעצר בקטמנדו לפני כשבוע וחצי שברשותו תעודת זהות ישראלית, לחוקרים הוא ניסה להסביר למה תצפת על נציגויות ישראל במדינה שבה מטיילים ישראלים רבים. היום מאשרים לראשונה גם בנפאל את דבר הידיעה

נפאל אישרה הבוקר לראשונה כי כוחות הביטחון במדינה חוקרים אזרח אירני שנעצר בשבוע שעבר בסמוך לשגרירות הישראלית בקטמנדו. מדבר הפרסום עולה כי האזרח האירני תצפת על השגרירות - ככל הנראה במטרה לאסוף מודיעין לצרכי פיגוע - ונשא איתו גם תעודת זהות ישראלית מזויפת. השלטונות בקטמנדו סרבו לחשוף לפי שעה פרטים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המעצר אירע בשבוע שעבר והתפרסם שלשלום גם בתקשורת הישראלית. המקרה מהווה הוכחה נוספת לטענות החוזרות ונשנות מירושלים לפיהן גם אחרי הפיגועים וניסיונות הפיגוע נגד ישראלים בהודו, תאילנד וגיאורגיה - אירן לא מתייאשת ומנסה, ככל הנראה, שוב לפגוע ביעדים ישראליים. הפעם היה זה במדינה שהיא מוקד עלייה לרגל של צעירים ישראלים - נפאל. גורמים המעורים בפרשה מסרו כי כפי הנראה, תוכננה שורת פיגועים שסוכלה על ידי סוכנויות הביון.

בשבוע שעבר נחשף כי אזרח אירני נעצר לאחר שנצפה על ידי גורם ישראלי מקומי כשהוא אוסף מודיעין על שגרירות ישראל בקטמנדו. בחקירתו סיפר, כי טס מאירן למלזיה - שם קיבל דרכון ישראלי מזויף, ותחת השם הבדוי "אלכסנדר" המשיך לסרי לנקה ומשם לבירת נפאל.

עירנות ומודיעין - אלה כנראה שני הגורמים העיקריים לסיכול שורת הפיגועים שתכננו גורמים אירניים בשטח נפאל, נגד מטרות ישראליות. כוונת הטרור נחשפה רק עם מעצרו של אזרח אירני בשם מוחסין חוסראוויאן, שנצפה כשהוא אוסף מודיעין על שגרירות ישראל בבירה קטמנדו - כפי שדיווחנו אמש לראשונה במהדורה המרכזית.

גורמים ישראלים מדווחים כי ככל הנראה, הכוונה האירנית הייתה לבצע כמה פיגועים במקביל, גם כנגד השגרירות, גם בריכוזי תרמילאים בקטמנדו - ואולי במקום אחד נוסף. הפיגועים סוכלו רק כאשר גורם ישראלי בנפאל זיהה את ההתנהלות החשודה של חוסראוויאן - והעביר אותו לידי הרשויות.

על הכוונת? תרמילאים בהימלאיה (AP)

בחקירתו סיפר, כי טס מאירן למלזיה - שם קיבל דרכון ישראלי מזויף, ותחת השם הבדוי "אלכסנדר" המשיך לסרי לנקה ומשם לבירת נפאל.

בתקשורת המקומית דווח כי המעצר בוצע לפני כשבוע וחצי, וכי האיש נשא על גופו, פרט לדרכון הישראלי המזויף, גם מפה של האזור שבו ממוקמת השגרירות הישראלית. עוד דיווחו כי הוא התגורר בבית מלון ולאחר מעצרו טען שהגיע למקום כדי לתקן את המחשב הנייד שלו.

על פי הדיווחים, החקירה הסמויה סביבו החלה בשל ביקוריו ה"תכופים והמחשידים" סביב אזור השגרירות. לחוקריו אמר שהוא מתגורר בבנגקוק מאז 2004 ונשוי לאישה תאילנדית מזה חמש שנים. המעצר בוצע, כך בתקשורת המקומית, רק לאחר שאשתו ושני קרובים אירנים הגיעו לקטמנדו כדי לפגוש את החשוד.