יאיר לפיד בכנס למחקרי ביטחון לאומי: "יוצאים למלחמה על האדם העובד"

על רקע הסערה שעורר נאומו הראשון של יאיר לפיד אתמול במליאת הכנסת, מתייצב הערב שר האוצר מול באי כנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, שם הוא צפוי להתייחס בדברים שיישא לקיצוץ הצפוי בתקציב, ובייחוד לקיצוץ בתקציב הביטחון. הצטרפו לשידור הישיר

על רקע הסערה שעורר נאומו הראשון של יאיר לפיד אתמול במליאת הכנסת, התייצב הערב שר האוצר מול באי כנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, והתייחס בהרחבה למדיניות הכלכלית שלו ולקיצוצים הצפויים בתקציב המדינה, בהם גם תקציב הביטחון. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו את נאום לפיד בשידור ישיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הבור התקציבי הוא הזדמנות - מכריח אותנו להגדיר מחדש את סדר העדיפויות", אמר לפיד. "אין לנו ברירה. אנחנו לא יכולים רק לשייט משנה לשנה על טייס אוטומטי. אין לנו ברירה אלא לצלול לתוך כל סעיף ולתוך כל תקנה שעברה מאוחר בלילה, כשכלבי השמירה הלכו לישון".

דבריו של שר האוצר דומים מאוד לסטטוסים הארוכים שהוא מפרסם בעמוד הפייסבוק שלו: "האדם העובד במדינת ישראל אינו במרכז העשייה של ישראל כבר לא מעט שנים. הוא רק משלם את החשבונות. אם התשלום הממוצע שמקבלת ישראל על משאבי הטבע שלה הוא נמוך במיוחד וכולכם יודעים שאני עדין עכשיו, אז מכרנו אתה אינטרסים של האדם העובד וצריך לשנות את זה. אם עשרות ומאות אנשים בריאים חיים מקצבאות שסידרו להם, אז מכרנו. אם קבוצות כוח קטנות שולטים בנמלים שלנו, אז בשמו של האדם העובד - מכרנו את האינטרס שלנו".

אלו רק חלק מהדוגמאות שסיפק לפיד. ולגבי המאבק על הקיצוצים הצפויים בתקציב הוסיף כי "כולכם יודעים שעל חלק מהדברים שציינתי כאן תהיה מלחמה. ועל זה אני אומר: 'שתהיה מלחמה'. כי הגיע הזמן לנהל את המלחמה הזאת. אני אדם סבלני אבל אני אודה גם שאם אתה מאמין במשהו, עדיף להתניע אותו במאה הימים הראשונים שלך".

"אם מחר תבוא חברה בינלאומית גדולה מחו"ל שתרצה להקים פה עוד מפעל, כמו מפעל אינטל בקריית גת, לא רק שניתן לה את כל ההקלות האפשריות - והפופוליסטים מוזמנים להתחיל לצרוח כבר מעכשיו - אלא שאני בעצמי אסע לנתב"ג ואפרוש בפניהם את השטיח האדום", אמר לפיד.

"אני מאמין שאנשים בעלי תקווה הם אלה המוכנים להקריב יותר כי הם לא תופסים את זה כהקרבה אלא כהשקעה. תפקידנו, תפקידי, הוא להנפיק את התקווה הזאת. נהפוך אותה לדירה במחיר סביר לזוג צעיר, נהפוך אותה לגיוס לכל, יוקר מחייה שאפשר לעמוד בו, מערכת חינוך שתגרום לנו לגאווה ולכבוד, ולפני הכל - נהפוך אותה לחברה ישראלית חדשה שמעמידה במרכז את האדם העובד", סיים לפיד.

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר נשא גם הוא דברים בכנס והתייחס למצב המשק ולתקציב המדינה הבא: "מצב המשק הוא טוב מאד, אך לא מצוין. הוא היה במצב מצוין בשנים הקודמות, אך כיום יש הרעה בגלל התקציב. אי אפשר לדבר על המשק שלנו מבלי לדבר על העולם, כי מצב השווקים בעולם משפיע בגדול על המשק. אפשר לראות שאנו במצב לא טוב, כשאנחנו מצפים לצמיחה יותר טובה בשנים הבאות".

יחימוביץ': "התקציב יעלה לריקי כהן הרבה"

התגובות לנאומו הראשון של שר האוצר יאיר לפיד אמש במליאת הכנסת ממשיכים לגרור תגובות, ולאחר קרב בפייסבוק בשאלת גובהו האמיתי של עומק הגירעון בתקציב, הגיעה היום יושבת ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' לאולפן "שש עם סיוון רהב מאיר" כדי להגיב על תוכן הדברים ובעיקר כדי לטעון - "מדובר באותו תקציב שנתניהו הגיש, זה הולך לעלות לריקי כהן הרבה".

"אנחנו יודעים את עיקרי התקציב, לא צריך להתעמק בהם", קבעה יחימוביץ' בפתח הראיון, "זה בדיוק אותו תקציב שהגיש נתניהו ערב הבחירות. אנחנו מדברים על קיצוצים של 18 מיליארד שקלים, וזה הולך לעלות לריקי כהן הרבה יותר. היא תצטרך לשלם יותר על תרופות וטיפולים רפואיים, היא תצטרך לשלם על מה שהוא כבר מזמן לא חינוך חינם".

"התוכנית שמציג לפיד והציג אתמול היא תוכנית להרס מוחלט של מעמד הביניים", המשיכה יחימוביץ' וטענה, "הדבר שהוא מביא הוא דבר ישן מאוד. הדבר הטראגי כאן הוא שזה בא על ראשו של מי שהבטיחו לו ערב הבחירות שיפסיק להיות הכספומט של המדינה. מה יותר כספומט מזה?". "באחד הסטטוסים אמר לפיד שעד עכשיו עשו פה מסיבות", הוסיפה יו"ר האופוזיציה, "אבל מי עשה מסיבות? מי שמרוויח חמש וחצי אלף בחודש? ריקי כהן? מה זה לשנות מדיניות? מה זה פוליטיקה חדשה? זה לא לקחת מאותם מקורות עבשים שהתרגלנו אליהם בעשורים האחרונים".

יחימוביץ' הוסיפה ומנתה גם הצעות חלופיות לשיטתה לכיסוי הבור בתקציב המדינה. "אפשר למשל לקחת כספים מהתמלוגים שמשלמת כימיקלים לישראל - ארבעה אחוזים בלבד, מהחברות העשירות ביותר שמשלמות מיסים שבין 0-3 אחוזים, זה בלתי מתקבל על הדעת. אז למה להעלות מיסים לריקי כהן? יש אלף ואחד מקורות שהתרגלו לקבל ולקבל - ובהם לפיד לא מאז לגעת".

"זה גם נורא לא כלכלי", המשיכה יו"ר האופוזיציה וטענה, "כי מהו מנוע הצמיחה העיקרי של החברה הישראלית? מעמד הביניים. כשהוא לא יכול ללכת לקנות, יש האטה במשק".

"הנאום במליאה היה קרקס מביך ומביש"

יושבת ראש האופוזיציה הוסיפה ותקפה את שר האוצר הטרי על רקע נאומו אמש במליאת הכנסת, כתגובה להצעות אי האמון שהוגשו נגד הממשלה. "זה פשוט היה קרקס מביך ומביש", הצהירה יחימוביץ', "תן דין וחשבון, אתה הולך להוריד גרזן על הציבור שהבטחת לו מילים נחרצות ואתה חוזר אליו עם התוכנית הכלכלית של בנימין נתניהו, ומבזבז את הדקות האלה על התכתשות? זה מה שיושיע את המדינה?".

"זה הסב את תשומת הלב מהתוכנית הכלכלית", אמר יו"ר האופוזיציה, "אבל שר אוצר במדינת ישראל מדבר על 35 מיליארד שקלים של גירעון, כששבועיים לפני כן דיבר המשרד שלו על 42 מיליארד שקלים - טעות של 7 מיליארד זו טעות חמורה. 7 מיליארד זה תקציב כל בתי החולים בישראל. אני לא יודעת מה חמור יותר - אם בכוונה הוא לא אמר אמת או שזו טעות".