ידלין: "לא להיכנס לפאניקה בגלל חציית הקו האדום"

ראש אמ"ן לשעבר אלוף במילואים עמוס ידלין התייחס הערב להדים שעוררו דבריו בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי, לפיהם אירן חצתה את הקו האדום שהציב לה רה"מ נתניהו: "אם אירן תמשיך בקצב הנוכחי, רק לקראת סוף השנה היא תחצה את הקו באופן ברור"

הצהרה של ראש אגף המודיעין לשעבר עמוס ידלין, לפיה האירנים חצו את הקו האדום שהציב להם רה"מ נתניהו, עוררה היום הדים רבים במערכת הפוליטית והצבאית. שעות לאחר מכן מבהיר ידלין את עמדתו: "אם אירן תמשיך בקצב העשרת האורניום הנוכחי, לקראת סוף השנה היא תחצה את הקו האדום באופן ברור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההסטה שהאירנים עשו מהחומר שהעשירו, על מנת לא לעבור את הקו האדום, היא לא לדלק גרעיני כפי שנטו לחשוב, אלא לאורניום אוקסיד, שקל מאוד להחזירו אם יחפצו בכך, תוך שבוע, למצב שהוא משמש לייצור חומר גרעיני", הזהיר ידלין בריאיון לסיון רהב-מאיר בתוכנית "שש".

ביבי מציג את הקו האדום באו"ם (AP)

האלוף במילואים הבהיר כי "חציית הקו האדום לא צריכה להכניס אותנו לפאניקה. האירנים עוד לא החליטו ללכת לפצצה". עם זאת, הביע ידלין ביקורת על מדיניות הצבת הקו האדום וקבע כי הגבול שהציב נתניהו בנאומו באו"ם בעייתי ואף מציב את אירן בעמדה נוחה יותר לקראת המו"מ עם המעצמות: "גם אם מתייחסים רק ל-20% אורניום מועשר, אנחנו עדיין מאפשרים להם להעמיק את תוכנית הגרעין שלהם ולקהילה הבינלאומית להגיע להסכם רע עם האירנים. העשרת האורניום תיעצר ב-20%, אבל יתאפשר להם להוסיף מאה אלף צנטריפוגות".

"השימוש בקווים אדומים - בעייתי"

בנוגע לאפשרות של תקיפה צבאית באירן הדגיש ידלין: "זה אפשרי, ישראל יכולה לעשות את העבודה". לדבריו, "אני חושב שנקודת ההחלטה עוד לא הגיעה, אך היא מתקרבת. כל הצעדים שעושים מול האירנים לא עוצרים אותם. עד שלא יהיו סנקציות נוספות ואיום משמעותי בתקיפה - הם לא יעצרו".

ידלין התייחס גם לחשש בעולם מפני השימוש בנשק כימי בסוריה, ולדיווח של בכיר אמ"ן, שאמר בכנס השנתון של המכון למחקרי ביטחון לאומי, כי צבא אסד עשה שימוש בנשק כימי במלחמתו נגד המורדים בסוריה. "סוריה היא דוגמה מדוע השימוש בקווים אדומים הוא מדיניות בעייתית", אמר ידלין.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי התייחס גם הוא לדבריו של בכיר אמ"ן והדגיש כי רה"מ נתניהו לא אישר את הדברים: "שוחחתי עם ראש הממשלה נתניהו הבוקר ואני חושב שיהיה הוגן לומר שהוא לא היה בעמדה לאשר את הדברים בשיחה שניהלנו", אמר קרי לכתבים במטה נאט"ו בבריסל. "עדיין אינני יודע את העובדות במלואן", הוסיף.

"לא מתרגש מהנשק הכימי"

"אובמה, ואפילו הרוסים, הבהירו לאסד כי שימוש בנשק כימי נגד אזרחים הוא קו אדום. מה שנאמר היום הוא שהסורים חצו את הקו והשתמשו בנשק כימי. אני חושב שזו אמירה מקצועית חשובה מאוד, והיא מחזיקה את הכדור לשולחנם של מקבלי ההחלטות בארה"ב ובאירופה", הוסיף.

עם זאת הוסיף ידלין כי הוא "שייך לאלה שלא מתרגשים ולא נכנסים לפאניקה מכך שיש נשק כימי בסוריה". לדבריו, מדיניות הרתעה עקבית צפויה להפחית את הסיכון שנשקף לישראל. "מדינת ישראל לא חסרת אונים - לא מול האירנים ולא מול הסורים ואני מציע לא לרעוד כעלה נידף מכל איום. יש לנו אפשרויות מבצעיות להתמודד עם האיום הזה. עם כל האימה מהנשק הכימי, הוא לא הופעל מעולם נגד מדינה שיש לה הרתעה חזקה".