ידלין: "אירן חצתה את הקו האדום של רה"מ"

ראש אמ"ן לשעבר וראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אמר היום בכנס של המכון כי "איש לא מצליח לעצור את תכנית הגרעין האירנית". ידלין התייחס לאיור הפצצה שהציג נתניהו בנאומו באו"ם והבהיר: "אירן ממשיכה להעשיר אורניום, הם חצו את הקו שסימן רה"מ"

ביבי מציג את הקו האדום באו"ם (AP)

ראש אגף המודיעין לשעבר עמוס ידלין הכריז היום בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי, בראשו הוא עומד, כי האירנים חצו את הקו האדום שישראל הציבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היום אפשר לומר שהאירנים חצו את הקו האדום שנתניהו סימן להם בעצרת האו"ם", אמר ידלין. "למרות כל הפעולות שנעשות בניסיון לעצור את תכנית הגרעין, איש לא מצליח לעצור את תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית".

ידלין אף פירט את לוח הזמנים כפי שהוא רואה אותו. "בקיץ אירן תגיע למרחק חודש-חודשים מ'החלטה על פצצה'", אמר.  "זהו טווח פריצה קצר שיקשה מאד על עצירת אירן בהחלטה לפרוץ לפצצה".

ידלין המשיך והזהיר כי "ללא שינוי דרסטי במערכת הלחצים על המשטר בטהרן, אירן תמשיך לקנות זמן ולהרחיב את התוכנית הגרעינית שלה. לא יהיה הסכם אם אין מחיר להגעה להסכם. שלושת המנהיגים - באירן בישראל ובארה"ב - טוענים שהם לא מבלפים. אם הם אכן ידבקו במדיניות המוצהרת שלהם, ההתנגשות בין הצדדים היא בלתי נמנעת".

גם הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, התייחס אתמול באותו כנס לאיום ההולך וגובר מצד אירן. "יש לנצל את הדיאלוג המתקיים ולבצע 'פיליבסטר אסטרטגי' כדי לסכל את קידום ההתבססות האירנית בכל הקשור ליכולות להתקדם לגרעין צבאי", אמר גנץ.

"בצד התהליך הזה יש השפעות לא קטנות גם למאמץ הסנקציות, לבידוד הבינלאומי, יש ליצור זירת לחץ שתביא את האירנים להחלטה, שהם צריכים להשתנות", המשיך גנץ. "אירן חותרת להגמוניה אזורית. מציאות של אירן גרעינית חמורה ביותר, שכן היא לא תהווה רק איום קיומי - אלא היכולת שלה להשפיע על המרחב הקרוב והרחוק שלנו תהיה דרמטית. יש לבלום את פרויקט הגרעין ואת פעילות הטרור שלה בעולם".