ישראלים בנפאל: "לא האמנו שהטרור יתפוס אותנו כאן"

בצד הידיעות על ניסיונות אירניים לפגע במטרות ישראליות במזרח, המטיילים הישראליים מנסים לשמור על השגרה הפסטורלית, אך לא מצליחים להתעלם מתחינות ההורים המודאגים המבקשים מהם לשוב הביתה. "לא תיארתי לעצמי שביום שאנחת בקטמנדו יודיעו על סיכול פיגוע בשגרירות הישראלית", סיפרה אחת המטיילות

הידיעה על מעצרו של אזרח אירני שתכנן לבצע פעולות טרור נגד גורמים ישראליים בנפאל, תפסה את המטיילים הרבים במדינה לא מוכנים. אומנם הגורמים הרשמיים שומרים על כוננות גם בימים שבשגרה, אך הצעירים שברובם הגיעו לפרוק מתחים אחרי השירות הצבאי, לא חשבו שאיום הטרור יפגוש אותם גם במרומי ההימלאיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני וחברה שלי תכננו למאת מחר לטרק סובב אנאפורנה", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט נילי, מטיילת ישראלית שנמצאת בימים אלה בקטמנדו. "עכשיו אני שוקלת שוב אם לצאת, כי ממש לא בא לי להיתקע בפסגות אם באמת יקרה משהו. לא תיארתי לעצמי שזה יתפוס אותי פה, שביום שאנחת בקטמנדו יודיעו על סיכול פיגוע בשגרירות הישראלית".

על אף העובדה שמעצרו של האירני מוחסין חוסראוויאן התרחש כבר לפני שבוע וחצי, מרבית המטיילים שמעו על סיכול הפיגועים רק עם קבלת הטלפונים המודאגים מהארץ. "קיבלתי הודעות מהמשפחה שדורשת שאחזור לישראל, אבל אני לא מרגישה שיש סיבה בינתיים", המשיכה נילי וסיפרה. "אני מטיילת כבר חודשיים וחצי ואני משוכנעת שבתקופה הזאת הייתי בסכנות יותר גדולות שלא הייתי מודעת אליהן".

"אנחנו תמיד דרוכים וערניים" (AP)

"פה הסתובבנו על מי מנוחות, בארץ היו לחוצים"

בדיווחים מנפאל סופר כי חוסראוויאן נעצר בעקבות ביקורים חשודים בשגרירות כשהוא נושא דרכון ישראלי מזויף ומפה של האזור בו ממוקמת השגרירות הישראלית. שליח חב"ד למדינה, הרב חזקי ליפשיץ, אמר כי הנושא יצא מכלל פרופורציה בתקשורת המקומית בקטמנדו, דבר שעורר בהלה מיותרת בקרב הישראלים במקום.

"חוץ מהדיווחים על מעצר החשוד מול השגרירות, אחד מכלי התקשורת פה דיווח גם על מחבל חמוש שנעצר בכניסה לבית חב"ד, דבר שלא קרה", סיפר הרב ליפשיץ. "הופתענו גם לראות את הכותרות שעלו אתמול בארץ בגלל שאנחנו חווינו את זה לפני יותר משבוע ומאז העניינים קצת נרגעו".

שליח חב"ד סיפר שבמקום להרגיע את המטיילים שמעט חוששים, הוא היה עסוק בלהרגיע את ההורים שלהם שהתקשרו מהארץ. "זה היה קצת מצחיק שפה כולם הסתובבו על מי מנוחות, יש אנשים שבכלל לא ידעו על המקרה כשהתחלנו לקבל טלפונים מלחיצים של הורים. אבל זאת השגרה שלנו כאן. אנחנו תמיד דרוכים וערניים בכוננות גבוהה בגלל מקרי העבר".