המטרה: תרמילאים ישראלים והשגרירות בנפאל

מאירן, דרך מלזיה וסרי לנקה - לנפאל. זו הייתה דרכו של האירני שנעצר בחשד שהיה חלק מתכנית אירנית להוציא לפועל כמה פיגועים מקביל נגד מטרות ישראליות בנפאל: ריכוזי מטיילים והשגרירות בקטמנדו. הוא נעצר כשתצפת על בניין השגרירות. בסוף מרס נעצרו 3 אירנים בסרי לנקה

עירנות ומודיעין - אלה כנראה שני הגורמים העיקריים לסיכול שורת הפיגועים שתכננו גורמים אירניים בשטח נפאל, נגד מטרות ישראליות. כוונת הטרור נחשפה רק עם מעצרו של אזרח אירני בשם מוחסין חוסראוויאן, שנצפה כשהוא אוסף מודיעין על שגרירות ישראל בבירה קטמנדו - כפי שדיווחנו אמש לראשונה במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים ישראלים מדווחים כי ככל הנראה, הכוונה האירנית הייתה לבצע כמה פיגועים במקביל, גם כנגד השגרירות, גם בריכוזי תרמילאים בקטמנדו - ואולי במקום אחד נוסף. הפיגועים סוכלו רק כאשר גורם ישראלי בנפאל זיהה את ההתנהלות החשודה של חוסראוויאן - והעביר אותו לידי הרשויות.

בחקירתו סיפר, כי טס מאירן למלזיה - שם קיבל דרכון ישראלי מזויף, ותחת השם הבדוי "אלכסנדר" המשיך לסרי לנקה ומשם לבירת נפאל.

בתקשורת המקומית דווח כי המעצר בוצע לפני כשבוע וחצי, וכי האיש נשא על גופו, פרט לדרכון הישראלי המזויף, גם מפה של האזור שבו ממוקמת השגרירות הישראלית. עוד דיווחו כי הוא התגורר בבית מלון ולאחר מעצרו טען שהגיע למקום כדי לתקן את המחשב הנייד שלו.

על פי הדיווחים, החקירה הסמויה סביבו החלה בשל ביקוריו ה"תכופים והמחשידים" סביב אזור השגרירות. לחוקריו אמר שהוא מתגורר בבנגקוק מאז 2004 ונשוי לאישה תאילנדית מזה חמש שנים. המעצר בוצע, כך בתקשורת המקומית, רק לאחר שאשתו ושני קרובים אירנים הגיעו לקטמנדו כדי לפגוש את החשוד.

בסוף חודש מרס נעצרו בשטח סרי לנקה שלושה אזרחים אירנים שנשאו על גופם דרכונים אירופים מזויפים ממלטה. בכליהם נמצאו הדרכונים האירנים המקוריים וייתכן שלמעצרם יש קשר לסיכול הפיגועים בנפאל, מפני שהעצור בקטמנדו הגיע מסרי לנקה באותם תאריכים.

אמש הזהיר הרמטכ"ל בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי מהסוגיה האירנית וכינה אותה "האיומים היותר כבדים ורציניים שאיתם אנחנו מתמודדים ועשויים להתמודד בעתיד הנראה לעין". לדבריו, "אני חושב שאירן חותרת להגמוניה אזורית. בכל המקומות שבהם היו מעורבים אז ההשלכות של היכולת שלה הרבה יותר רחבות ממשהו מקומי או אזורי ואני חושב שמציאות של אירן גרעינית במובן הזה היא חמורה ביותר כי לא רק שהיא תהווה איום פוטנציאלי קיומי אלא שהיכולת שלה להשפיע על אזורה הקרוב והרחוק יהיה רב. ועל כן אני חושב שיש להפעיל לחצים על אירן בנו פעילות הגרעין ופעילות הטרור שלה בעולם.
מוקד העיסוק שלנו בתקופה הקרובה ובכלל תהיה אירן".

בהכנת הידיעה השתתף תחקירן האינטרנט והמודיעין רונן סולומון