אירן אישרה: גנרל בכיר חוסל בסוריה

סגן מפקד תא "אל קודס" במשמרות המהפכה, האחראי על פעילות אירן בסוריה ובלבנון, נהרג במתקפה על הסיור של בכירי חיזבאללה. אירן: "הגנרל נרצח על ידי התוקף הציוני, ההתנגדות תגיב בכוח, בזמן ובמקום המתאים"

הבכיר האירני שחוסל

יממה לאחר התקיפה, נחשפת זהות הבכיר האירני: סרדר אללה דאדי, מפקד בכיר במשמרות המהפכה, נהרג אתמול (ראשון) בפעולה בה חוסלו בכירים בחיזבאללה ובהם בנו של עימאד מורנייה. מותו של דאדי מהווה מכה משמעותית לכוחות אירן. צבא אירן אישר כי אללה דאדי חוסל בתקרית, והפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אללה דאדי, שדרגתו מקבילה לתא"ל בצה"ל, היה עוזרו של קאסם סולימאני, מפקד תא אל קודס במשמרות המהפכה - הפלג שאחראי על פעילות משמרות המהפכה מחוץ לאירן. אללה דאדי הופקד על פעילות הארגון בלבנון ובסוריה, ובשל כך השתתף בסיור שהותקף מהאוויר.

באתר חדשות אירני נכתב כי "בעקבות המתקפה הציונית נגד ההתנגדות בסוריה, גנרל אללהדאדי, מפקד לשעבר של בריגדת סרולה במשמרות המהפכה, נרצח לצד ג'יהאד מורנייה ושלושה נוספים, שנסעו איתם במכונית". בכיר אירני הוסיף כי "ההתנגדות תגיב בכוח, בזמן ובמקום המתאים על התקפת של היישות הטרוריסטית".

אך האם אללה דאדי הוא ההרוג האירני היחיד במתקפה? גורם המקורב לשיעים בלבנון אמר כי שישה חיילים אירניים חוסלו לצד ששת לוחמי חזבאללה - ולפיכך נהרגו 12 בסיור הצבאי. לטענה זו לא התקבל אישור רשמי, אך המקור עלום השם אמר כי ששת החיילים האירניים וששת בכירי חזבאללה נסעו בשיירה שמנתה שלושה רכבים בעת שהותקפה.

חוסל. מוחמד עיסא

אירן: ישראל מתנהגת כמדינת טרור

עוד בטרם פורסמה זהותו של הבכיר, גינה בחריפות שר החוץ האירני מוחמד זריף את התקיפה בסוריה אתמול. "אנו מגנים את פעולותיו של המשטר הציוני ואת כל פעולות הטרור", אמר זריף לכלי תקשורת בארצו. "המדיניות של ישראל כלפי אנשי ההתנגדות של חיזבאללה ידועה בתור כזו של מדינת טרור".

בשעות הבוקר מקורות המקורבים לחיזבאללה אמרו לעיתון הלבנוני "אל אח'באר", הידוע בתמיכתו בארגון, כי התקבלה החלטה עקרונית להגיב על התקיפה דרך דרום לבנון. על פי אותם מקורות, ההחלטה להגיב מקובלת על ציר ההתנגדות המשותף של אירן, סוריה וחיזבאללה.

לדבריהם, תקיפת צה"ל אתמול לא תחליש את פעילות הארגון בגולן ולא תנתק בין זירות הפעילות של חיזבאללה - מראש הנקרה ועד לסוריה. לטענת הגורמים, הפעולה של ישראל גם לא תמנע מלוחמי הארגון לפלוש לגליל בעימות הבא עם צה"ל.

חוסל. ג'יהאד מורנייה (AP)

הבן שחוסל: "טרוריסט חסר מעצורים"

לאחר חיסולו של ג'יהאד מורנייה, בנו של קצין המבצעים של חיזבאללה שחוסל ב-2008, מתבררים פרטים נוספים אודות פועלו של הבן: גורמי מודיעין במערב שעקבו אחר פעילותו של מורנייה בתקופה האחרונה אומרים שפעל להוציא פיגועים נגד ישראל ברמת הגולן וכינו אותו "טרוריסט חסר מעצרים".

על פי אותם גורמים, ג'יהאד מורנייה עמד בראש תשתית טרור "נרחבת ועמוקה" בחסות אירנית, תשתית שכבר פעלה נגד ישראל בעבר ברמת הגולן. על פי החשד, מורנייה תכנן פיגועים קשים נוספים נגד ישראל ברמה, שכוללים ירי רקטות, חדירות, מטענים וירי טילי נ"ט.

בתוך כך נודע כי כוחות צה"ל בצפון נוקטים בשורת פעולות במסגרת אפשרות שארגון הטרור הלבנוני יגיב לתקיפה הישראלית - בין אם על ידי ירי רקטות ובין אם בדרך אחרת.

"זו הייתה מכה שקשה מאוד להכיל", נמסר אתמול בהודעה מיוחדת מטעם חיזבאללה. בתוך כך, דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית שחיזבאללה העלה כוננות לאורך כל הגבול עם ישראל. עם זאת, גורמים בדרום לבנון אומרים שלידיעה אין כל סימן של ממש בשטח.