ה"סאנדיי טיימס": "ישראל תציע לטורקיה טילים תמורת בסיס לתקיפה באירן"

על פי הדיווח בשבועון הבריטי, היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, שצפוי להגיע לאנקרה כדי לדון בפיצויים למשפחות הרוגי משט המרמרה, יציע לממשל הטורקי עסקה שנועדה לשפר את היכולת לתקוף באירן. ישראל תספק לטורקיה טילים וטכנולוגיית מעקב מתקדמת, ובתמורה יתאפשר לחיל האוויר לבצע אימונים בשטחה של האחרונה

דיווח: "טילים תמורת בסיס לתקיפה" (חדשות 2)

ה"סאנדיי טיימס" הבריטי מדווח כי בצד הדיונים בין ישראל לטורקיה על גובה הפיצויים למשפחות ההרוגים במשט המרמרה נרקמת עסקה, שלפיה תספק ישראל טילים מתקדמים לטורקים ובתמורה תקבל גישה לבסיס במדינה - שיכול לשמש אותה ליציאה לתקיפה באירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, שיגיע לאנקרה כדי לסכם את פרטי הפיצויים, צפוי לדון עם בכירים בממשל הטורקי גם בעסקה הנוספת. "עד המשבר האחרון, טורקיה הייתה נושאת המטוסים הגדולה ביותר שלנו", אמר מקור צבאי ישראלי לשבועון הבריטי. "השימוש בבסיס טורקי יכול לעשות את ההבדל המכריע בין הצלחה לכישלון בעת עימות עם אירן". 

ניסיון לחדש את ההסכם הצבאי בין ישראל לטורקיה

המקור הצבאי הוסיף כי "מערכת הביטחון בישראל עמלה קשות על מנת לשכנע את הדרג המדיני למצוא נוסח התנצלות ראוי על מנת לשחזר את הברית בין ישראל לטורקיה נגד סוריה ואירן. טורקיה מאוד מודאגת משאיפות הטילים של טהרן".

על פי הדיווח, עמידרור צפוי להציע לטורקים טכנולגיית מעקב וטילים מתקדמים בתמורה להצבת מתקני אימונים בבסיס הצבאי אקינצ'י, צפונית-מערבית לאנקרה.

עוד נכתב, כי היועץ לביטחון לאומי הונחה לנסות ולחדש את ההסכם הצבאי בין שתי המדינות משנת 1996, שבו הותר לחיל האוויר הישראלי לבצע אימונים בשטחה האווירי של טורקיה - הסכם שבוטל בעקבות פרשת משט המרמה במאי 2010.