מסקנות תאונת ההתרסקות: להב הרוטור נשבר, הטייסים נהרגו

בחיל האוויר החליטו להחזיר לשימוש את מערך מסוקי הקוברה, לאחר שזה הושבת בעקבות אסון ההתרסקות במהלכו נהרגו סגן-אלוף (מיל') נעם רון ז"ל ורב-סרן (מיל') ארז פלקסר. מסקנות התחקיר: אחד מלהבי רוטור הזנב נשבר. לא הייתה טעות אנוש ותהאונה לא נגרמה מגיל המסוק

זירת התאונה, בחודש שעבר (חדשות 2)

"שבר באחד מלהבי רוטור הזנב" - צה"ל פרסם את מסקנות תחקיר תאונת התרסקות מסוק הקוברה הקשה שהתרחשה לפני כחודש, במהלכה נספו שני אנשי חיל האוויר סגן-אלוף (מיל') נעם רון ז"ל ורב-סרן (מיל') ארז פלקסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צוות התחקיר לבדיקת נסיבות התאונה, בראשות אלוף-משנה נ', הציג למפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל, את הממצאים ואת מסקנות הביניים, מהם עולה כי התרסקות המסוק התרחשה בעקבות שבר באחד מלהבי רוטור הזנב. המסקנות הוצגו גם למשפחות ההרוגים.

נועם רון ז"ל ומשפחתו (אלבום פרטי)

ארז פלקסר ז"ל (אלבום פרטי)

מדובר צה"ל נמסר כי התאונה לא נגרמה כתוצאה מטעות אנוש של הטייסים או מגיל המסוק, וכי התחקיר הצבאי יימשך עד להשלמתו והוא כולל חקירה מעמיקה של חיל האוויר בשיתוף החברה יצרנית המסוק Bell.

במקביל, הוחלט כי מערך מסוקי הקוברה יחזור לפעילות בימים הקרובים, לאחר שקורקע בעקבות התאונה. בחיל האוויר החלו בתכנית להחזרת המסוקים לטיסות, שכוללת בדיקות טכניות לכלל המסוקים ושינוי תכנית האחזקה.

"מנסים להתרומם מהבור האפל הזה"

רק לפני חודש איבדה ציפורה רון את בנה נעם, 16 שנים קודם לכן נהרג אחיו אייל, גם הוא טייס מסוק, בתאונת סנפלינג. בשיחה עם חדשות 2 ביום הזיכרון, סיפרה ציפורה על ההתמודדות של המשפחה ביום הזיכרון.

"שני פצעים מאוד גדולים נפערו בחיינו, אבל אנחנו יודעים שבשביל המשפחה המקסימה שלנו אנחנו מוכרחים להתחזק", היא אומרת, "ונעשה כל שביכולתנו כדי לחזור לחיים כדי לא להישאר בתוך האסון הזה אלא לחיות לידו. אנחנו מקווים שנצליח לעלות מהבור האפל הזה".

"הרבה מאוד תפילות התפללתי עליהם", סיפרה כשנשאלה האם חששה לגורלם של שני בניה הטייסים. "לאחר סיום קורס טיס אמר לנו מפקד חיל האוויר שטיסה היא לא דבר טבעי לבן אדם. אני חושבת שהפחד הכי גדול שהיה לי היה לפני מלחמת המפרץ השנייה, כשידענו ששניהם הולכים לצאת למלחמה. דווקא לאחרונה נכנסנו למין שאננות. לא חשבנו שדבר כזה יכול לקרות. האסון נפל עלינו בבום".