שמנמן? צה"ל יוריד לך פרופיל

בצה"ל החליטו לשנות את מדד הפרופיל הרפואי ולהתחשב גם במדדים כמו מסת שריר ואחוז השומן בגוף, כך שסוגיית עודף המשקל תשפיע אף היא על מדד כשירותו הרפואית של המתגייס. בצה"ל מקווים להפחית את מספר הנושרים מהיחידות הקרביות כתוצאה מאי עמידה במגבלות הפיזיות הנדרשות

רק לוחמים רזים? אילוסטרציה (AP)

לידיעת הצעירים העומדים בפני גיוס: צה"ל מגבש מחדש את מדד הפרופיל הרפואי, כך שיתחשב גם בעודף משקל וישמש לקביעת השיבוץ ואופי השירות ביחידות השונות, כך דווח ב"ידיעות אחרונות".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צעירים שיבקשו לשרת בתפקידי לחימה ייאלצו לעמוד במדדים המתאימים גם מבחינת משקל גופם. בצה"ל מתכננים להוסיף לבחינת מצבו הרפואי של המתגייס קריטריונים כמו אחוז השומן ומסת השריר בגופו, כך שישקפו באופן הולם את יכולותיו הגופניות הנדרשות לשירות קרבי.

עד כה אירעו בצה"ל מקרים רבים בהם הפרופיל הרפואי של מתגייסים רבים זכה לפרופיל המקסימלי (97), אולם לאחר מכן, עם היוודע הנתונים בנוגע למשקלם, נאלצו בצבא לשנות את שיבוצם מאחר ולא יכלו לעמוד במגבלות הגופניות הנדרשות, או לחילופין לשחררם מהשירות.

כעת עם גיבוש הפרופיל החדש, מקווים בצה"ל להפחית את מספר החיילים הנושרים מהיחידות הקרביות מסיבות רפואיות ובשל אי עמידה בתנאי הכושר הגופני הנדרשים. הפרופיל החדש, המתחשב במשקל גופו של המתגייס ובעודף השומן שבגופו יסייע לגורמי הרפואה הצבאיים לקבל החלטות באשר ליחידה בה לשבצו, ולא להסתפק בשאלת גיוסו בלבד.

במקביל לשינוי מדד הפרופיל הרפואי, בצה"ל שוקדים על תכנית אימונים מיוחדת שתותאם באופן פרטני לחיילים ביחידות השונות, בהתאם למאמץ הפיזי המופעל עליהם. כך למשל, חיילים המשרתים בחיל התותחנים ייזכו ליותר אימוני כוח, זאת לעומת יחידות חיל הרגלים הזקוקים לאימונים הקשורים לפיתוח הכושר הגופני.