בנט: "לא ניתן לפגוע במענקים לאנשי המילואים"

שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט נפגש היום עם חניכי המכינה הקדם צבאית בתל אביב, ובפתח דבריו התייחס לנושא הקיצוץ במענק המילואימניקים. "הסדיר מתחיל ונגמר אחרי שלוש שנים, הצבא האמיתי הוא המילואים", הבהיר

שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט נפגש היום עם חניכי המכינה הקדם צבאית "מכינת בינה" בתל אביב. כצפוי, נאומו נפתח בהתייחסות לנושא מענק המילואימניקים. את הנאום העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא ניתן לפגוע במענק המילואים", אמר בנט לחניכי המכינה. "הצבא האמיתי זה המילואים. הסדיר מתחיל ונגמר אחרי שלוש שנים. אבל מה זה מילואים? אתה אדם מבוגר, עובד, עם משפחה וילדים, ויום אחד אתה צריך לעזוב הכל ולהתנתק. אתה בסיור או מארב, ואתה לא מחובר לעולם. העובדה שהמדינה בוחרת דווקא בכבשת הרש זה לא רציני".

בנט המשיך ואמר כי ישנו "עוד דבר שכל מילואימניק יודע: בכל מילואים, ובטח שבמלחמות, אנחנו שופכים כסף אישי על הדלק ועל הקניות בריקושט. אין החזרים. הוצאנו אלפי שקלים במלחמת לבנון השנייה ואין החזרים. כי ככה".

האגרת שנשלחה לאנשי המילואים (אכ"א)

סגן הרמטכ"ל מוביל מהלך שימנע הפגיעה במילואימניקים

בנט סיים את התייחסותו לנושא כשאמר כי "הסולם הערכי של ישראל צריך להיות כזה שהמילואימניקים יהיו בראשו. האדם שתורם במשך כל כך הרבה שנים צריך להיות בראש סדר העדיפויות".

מוקדם יותר היום פנה בנט ליושב ראש ועדת הכספים וחבר מפלגתו ח"כ ניסן סלומינסקי בבקשה להקפיא כל העברת כספים למשרד הביטחון. לדבריו, קיצוץ כזה לא מתקבל על הדעת. כבר אתמול כתב השר בעמוד הפייסבוק שלו: "לא אתן שיפגעו במילואימניקים".

ולא רק בנט מנסה למנוע את הפגיעה במענקים: לחדשות 2 באינטרנט נודע כי סגן הרמטכ"ל האלוף גדי אייזנקוט החליט הבוקר כי הצבא ינסה, בסיוע משרדי הממשלה, שלא לפגוע בהטבה הכספית בגין שירות מילואים פעיל, זאת בכפוף להשגת התקציב הראוי. כבר היום יתקיימו דיונים בנושא.

"המטרה היא לשכנע את המדינה לשלם את הכסף ולפעול לשינוי החוק, כך שכבר בשנה הבאה החוק יקבע קריטריונים קבועים למענק אישי ולא סכום גלובלי כפי שקורה עכשיו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט גורם המעורה בפרטים. "השיטה היום היא שגם אם יש מבצע או מלחמה, הסכום הוא קבוע - מצב בעייתי מאוד, שבצה"ל ייאבקו בו".

דו"צ: "שוקדים על פתרונות חלופיים לחלוקת התגמול הנוסף"

אתמול נשמעה ביקורת חריפה מצד אנשי המילואים, שטענו כי לא ייתכן שמי שנותן למדינה לא מרוויח את מה שמגיע לו. מבצע "עמוד ענן" הביא לכך שמכסת ימי המילואים של לא מעט חיילים גדלה, ובהתאם אמור היה לגדול גם המענק הצה"לי.

"אנו שוקדים ללא הרף על פתרונות חלופיים לחלוקת התגמול הנוסף לאנשי המילואים. בדיונים קדחתניים בראשות סגן הרמטכ"ל, מנותחות כל האפשרויות התקציביות העומדות לפתחנו, על מנת שלא לפגוע באוכלוסיית משרתי המילואים שהיא לנו נכס יקר שעל ערכו לצה"ל ולמדינת ישראל אין צורך להכביר במילים", הדגיש לאחר הפרסום דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי.

הוא ציין כי "חשוב שלא נשכח שזו השנה השנייה שבה צה"ל מנווט את דרכו ללא אישור לתוכנית תקציבית רב-שנתית ועל כן, הסטה של תקציבים גדולים שכאלה, בעשרות מיליוני שקלים, הופכת קשה ומורכבת בכל יום".