צה"ל נגד קיצוץ המענקים: סגן הרמטכ"ל מוביל מהלך שימנע הפגיעה במילואימניקים

לאחר הסערה שעוררה ההחלטה, פועל האלוף גדי אייזנקוט למנוע את הקיצוץ במענקי אנשי המילואים. בצה"ל יבקשו לשנות את החוק שקובע סכום גלובלי, ולא מתחשב במבצעים צבאיים לא מתוכננים. שר המסחר בנט קרא להקפיא כל העברת כספים למשרד הביטחון עד לבירור העניין

אנשי המילואים זעמו, בצה"ל התגוננו וכעת מתגבש מהלך שימנע את הפגיעה במענקים: לחדשות 2 באינטרנט נודע כי סגן הרמטכ"ל האלוף גדי אייזנקוט החליט הבוקר כי הצבא ינסה, בסיוע משרדי הממשלה, שלא לפגוע בהטבה הכספית בגין שירות מילואים פעיל, זאת בכפוף להשגת התקציב הראוי. כבר היום יתקיימו דיונים בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המטרה היא לשכנע את המדינה לשלם את הכסף ולפעול לשינוי החוק, כך שכבר בשנה הבאה החוק יקבע קריטריונים קבועים למענק אישי ולא סכום גלובלי כפי שקורה עכשיו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט גורם המעורה בפרטים. "השיטה היום היא שגם אם יש מבצע או מלחמה, הסכום הוא קבוע - מצב בעייתי מאוד, שבצה"ל ייאבקו בו".

אתמול נשמעה ביקורת חריפה מצד אנשי המילואים, שטענו כי לא ייתכן שמי שנותן למדינה לא מרוויח את מה שמגיע לו. מבצע "עמוד ענן" הביא לכך שמכסת ימי המילואים של לא מעט חיילים גדלה, ובהתאם אמור היה לגדול גם המענק הצה"לי.

בנט: להקפיא העברת כספים למשרד הביטחון

"אנו שוקדים ללא הרף על פתרונות חלופיים לחלוקת התגמול הנוסף לאנשי המילואים. בדיונים קדחתניים בראשות סגן הרמטכ"ל, מנותחות כל האפשרויות התקציביות העומדות לפתחנו, על מנת שלא לפגוע באוכלוסיית משרתי המילואים שהיא לנו נכס יקר שעל ערכו לצה"ל ולמדינת ישראל אין צורך להכביר במילים", הדגיש לאחר הפרסום דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי.

הוא ציין כי "חשוב שלא נשכח שזו השנה השנייה שבה צה"ל מנווט את דרכו ללא אישור לתוכנית תקציבית רב-שנתית ועל כן, הסטה של תקציבים גדולים שכאלה, בעשרות מיליוני שקלים, הופכת קשה ומורכבת בכל יום".

במקביל, יושב ראש הבית היהודי נפתלי בנט, זעם על המהלך, ופנה ליושב ראש ועדת הכספים וחבר מפלגתו ח"כ ניסן סלומינסקי בבקשה להקפיא כל העברת כספים למשרד הביטחון. לדבריו, קיצוץ כזה לא מתקבל על הדעת. כבר אתמול הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "לא אתן שיפגעו במילואימניקים".

סגן הרמטכ"ל אייזנקוט (דו"צ)

חריגה בתקציב בגלל "עמוד ענן"

אלא, שבצה"ל גילו שאם ישלמו את הסכומים בהתאם למדרגות הישנות תיווצר חריגה בתקציב, ועל כן פרסמו מדרג שכר חדש - חייל שביצע בשנת 2012 בין 10 ימים ל-17.5 ימים יקבל בסוף בתחילת מאי הקרוב 1308 שקלים חייל שעשה בין 18 ל-26.5 ימי מילואים יקבל 2616 שקלים. חייל שביצע בין 27 ל-35.5 ימים יקבל 3924 שקלים ואילו חייל שגויס ל-36 ימי מילואים ומעלה יקבל 5232 שקלים.

האגרת שנשלחה לאנשי המילואים (אכ"א)

גובה המענק נקבע על פי מספר ימי המילואים שמבצע המילואימניק, ומשולם בצורת זיכוי היישר לחשבון הבנק. לאחרונה פרסמו באגף כוח האדם של צה"ל אגרת המעדכנת את מדרג הימים, שלפיהם יקבלו המילואימניקים מענקים בסוף החודש. למעשה, עבור רבים, מדובר בהרעה בסכומי הכסף מהם ייהנו.

לשם השוואה, ב-2012 קיבלו החיילים מענקים על ימי המילואים אותם ביצעו בשנת 2011 על פי ארבע מדרגות: מי שביצע בין 10 ל-14.5 ימים קיבל 1290 שקלים. מי שביצע בין 15 ל-19.5 ימים זכה ל-2580 שקלים. מי שעשה בין 20 ל-37 ימים קיבל 3870 שקלים ואילו מי שעבר את 37 הימים ומעלה זכה ל-5160 שקלים.