הסנאט: "נתמוך בישראל במקרה של תקיפה באירן"

ועדת החוץ של הסנאט אישרה החלטה הקובעת כי ארה"ב תגבה את ישראל באופן מלא ותספק לה תמיכה, במידה ותחליט לתקוף באירן. בקרוב תובא ההחלטה לאישור הסנאט כולו, אך נראה כי גם שם היא זוכה לרוב

"גיבוי מלא", ואבמה ונתניהו (רויטרס)

דווקא ביום העצמאות זוכה ישראל להצהרת תמיכה מארצות הברית: ועדת החוץ של הסנאט האמריקני אישרה הלילה החלטה לפיה במקרה של תקיפה ישראלית באירן, וושינגטון תגבה את ירושלים מבחינה כלכלית, צבאית ודיפלומטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"החלטת הסנאט ה-65" קובעת כי "ארצות הברית תעמוד לצד בעלת בריתה במידה ותיאלץ לנקוט פעולה צבאית ותממש את זכותה להגנה על שטחה, על אזרחיה ועל קיומה אל מול האיום האירני". בנוסף, הבהירו חברי הסנאט הבהירו כי מדינתם מחויבת למנוע מאירן השגת נשק גרעיני.

מי שיזם את ההחלטה היו יושב ראש ראש ועדת החוץ בסנאט רוברט מננדז והסנאטור לינדזי גרהם. מיד עם אישורה הם קראו לנשיא ארצות הברית להגביר את אכיפת הסנקציות שהוטלו על טהרן. כעת מחכה ההחלטה לאישור סופי של הסנאט כולו, אך נראה כי ההחלטה זוכה לרוב גם שם.

"החלטת הסנאט שולחת מסר ברור וחשוב של סולידריות עם ישראל נגד האיום הגרעיני מאירן", נכתב בהודעה שפרסמה השדולה היהודית-אמריקנית איפא"ק לאחר קבלת ההחלטה. "האיום האירני מסכן את ארצות הברית, את ישראל ואת ביטחון העולם כולו".

שר הביטחון יעלון: "על העולם להוביל את המערכה מול אירן"

אתמול שלח ברק אובמה איגרת לנשיא המדינה שמעון פרס ובירך את ישראל לרגל יום עצמאותה ה-65. "ארה"ב ניצבה לצידה של ישראל מיום הקמתה, ונעמוד לצידכם תמיד", כתב הנשיא האמריקני, והוסיף: "הקשרים הפוליטיים, הכלכליים, הביטחוניים והתרבותיים חזקים מתמיד".

"פצצה או הישרדות", השר יעלון (חדשות 2)

בקבלת הפנים המסורתית ליום העצמאות התייחס אמש שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לאיומים על ישראל. "העולם החל לטפל בבעיית הגרעין הצבאי האירני באיחור", התריע יעלון, "המשטר בטהרן אינו מזהה נחישות של העולם המערבי לעצור את פרויקט הגרעין, ולכן הוא מרשה לעצמו להמשיך ולקדם את תוכניתו. רק העמדה של המשטר האירני בפני הדילמה של פצצה או הישרדות תוביל לעצירת הפרויקט".

יחד עם קריאתו לעולם להכביד את הסנקציות ולייצר אופציה צבאית אמינה הבהיר יעלון כי ישראל אינה זו שצריכה להוביל את המערכה. "אנחנו רק 'השטן הקטן'", אמר שר הביטחון, "'השטן הגדול' הוא אמריקה קרי העולם המערבי בהובלת ארה"ב". למרות הכל, הבהיר כי על ישראל להיות ערוכה להתמודדות לבדה. "על העולם להוביל את המערכה מול אירן, אך על ישראל להתכונן לאפשרות שתצטרך להגן על עצמה בכוחות עצמה".