כך התאמנו בחיל האוויר לקראת המטס: "הגדול ביותר בשלוש השנים האחרונות"

כבכל שנה, גם מחר יבצעו מטוסי חיל האוויר את המטס המסורתי, שטייסיו מתאמנים על הפעלולים האוויריים במשך יותר מחודש. "מדובר בכבוד גדול", סיפר סרן ר', המפקד על האירוע. "החיילים מאוד רוצים להשתתף בו". הוא סיפר עוד, כי בחיל האוויר הגדילו את מספר המטוסים, "כדי להוסיף נפח. שיהיה מרשים יותר"

מטס חיל האוויר ביום העצמאות. ארכיון (חדשות 2)

מחר בבוקר יחוגו מטוסי חיל האוויר בשמי ישראל במטס המסורתי שנערך מדי יום עצמאות. בערב שלפני, מספר מפקד המטס, סרן ר', על ההכנות הקדחתניות והמפרכות שביצע יחד עם פקודיו לקראת האירוע החגיגי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במטס יקחו חלק מטוסי הקרב, התובלה והמסוקים של חיל האוויר, והוא יעבור מעל הנגב, ירושלים, עמקי הצפון, קו החוף לכל אורכו - מנהריה ועד אשקלון, ויסתיים מעל מוזיאון חיל האוויר בחצרים.

"אנו עובדים על המטס במשך יותר מחודש", סיפר סרן ר'. "תכננו את נתיב הטיסה ומי האנשים שיטוסו בו. אנחנו בוחרים מתוך טייסות החיל אילו מהן ייקחו חלק בשנה מסוימת והשנה בחרנו טייסות שקשורות ל-40 שנים למלחמת יום הכיפורים".

סרן ר' סיפר, כי המסלול של מטס החיל הוא "די קבוע לאורך שנים, אבל בכל פעם נערכים שינויים קטנים". בשנה שעברה, לדבריו, בשל התגובות החיוביות שהתקבלו לפעלולים האוויריים של מטוסי חיל האוויר - זמניו ומסלולו נשמרו.

"כבוד גדול מאוד לטוס בשמי הארץ ביום העצמאות"

עם זאת, הגדילו בחיל האוויר את מספר המטוסים שישתתפו באירוע. "הוספנו מטוסי נחשון צופית", אמר. "הגדלנו את המטס כדי להוסיף נפח, שיהיה מרשים יותר. היה רצון מהטייסות וזה המטס הגדול ביותר בשלוש השנים האחרונות".

"האירוע הזה הוא כבוד גדול", אמר סרן ר'. הטייסים מאוד רוצים לבצע את הדבר הזה כי זה כבוד גדול לטוס ביום העצמאות בשמי הארץ. כיף ברמה האישית וזה מכובד". יחד עם זאת, סיפר המפקד כי בחיל נערכים גם לתקלות ומנסים להתכונן לבלתי צפוי. "צריך מזג אוויר חמור מאוד כדי שהמטס לא ייצא לפועל, אך אני לא חושב שכך יהיה", ציין.

"כבוד גדול מאוד". מטס יום העצמאות (רויטרס)

אירוע קשה ומורכב

סרן ר' הוסיף כי הבוקר מחר יחל מעט לפני השעה 8:00 בתדריכים והכנות. "נפתח את המטס מעל טקס המצטיינים בבית הנשיא בירושלים ובהמשך יש לנו את מטס ההקפה הגדול וגם הופעות של הצוות האווירובטי מעל הבסיסים הפתוחים בירושלים ובתל אביב", אמר.

מפקד האירוע ציין עוד, כי מדובר באירוע קשה ומורכב מבחינה תעבורתית, אך הרגיע ואמר כי "התעבורה בישראל מופרדת בין אזרחית לצבאית ואנו לא מפריעים להמראות ולנחיתות בנמל התעופה בן גוריון בשום צורה".