ביום השואה: חיילים התפשטו וזחלו

מפקד צוות בבית הספר לקצינים, בה"ד 1, בחר בדרך לא שגרתית לחנך את צועריו: הוא הורה להם להתפשט חלקית, התיז עליהם מים ופקד עליהם לזחול. את כל הפעילויות ביצע גם בעצמו, בניסיון "להכניסם לאווירת היום". משהבין כי טעה, דיווח על האירוע למפקדיו והוא יועמד לדין. עם זאת - לא יודח

פעילות חריגה. צילום אילוסטרציה (רויטרס)

פעילות חינוכית חריגה בצה"ל במהלך יום השואה: לחדשות 2 באינטרנט נודע כי מפקד צוות לוחמים בבה"ד 1 החליט לערוך לחייליו "הדגמה" על סבלם של היהודים בתקופת השואה - בדרך מקורית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהדיווח עולה, כי ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, לקח הקצין את החיילים אל השטח והורה להם לעבור לביגוד אזרחי מינימלי: חולצה ותחתונים בלבד. חשוב לציין כי גם המפקד עצמו פשט את בגדיו, ולאחר מכן השפריץ על החיילים ועל עצמו מים.

בהמשך, זחל עם חייליו למרחק של 300 מטרים, ואז ערך עמם שיחה על השואה. גורמים המעורים בפרטי האירוע סיפרו, כי הרעיון מאחורי מעשיו של המפקד היה לקיים אירוע שובר שגרה במטרה "להכניס את החיילים לאווירת היום".

עם תום הפעילות יוצאת הדופן, חזר המפקד לבסיס, שם סיפר על התקרית לחייל אחר ובמהלך השיחה, ככל הנראה, הבין כי טעה - ודיווח על האירוע למפקדיו. מפקד בה"ד 1, אלוף-משנה ערן ניב ערך תחקיר, שבמהלכו שוחחו המפקדים עם החיילים שלקחו חלק בפעילות. בעדותם הדגישו החיילים כי לא מדובר היה בחוויה משפילה או פוגענית, אך ייתכן כי היה אפשר להתנהל אחרת.

אלוף-משנה ניב התייחס אל האירוע כחריג לא מבחינה ערכית, אלא כטעות בשיקול הדעת. כתוצאה מכך, יישפט הקצין בתחילת השבוע הבא. עם זאת, למרות שיועמד לדין - לא יודח הקצין והוא צפוי להמשיך בתפקידו כרגיל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הנושא דווח ביוזמתו של הקצין שהבין כי התנהלותו הייתה שגויה, ומטופל בערוץ הפיקודי".