הערכה: חיזבאללה יגיב על החיסול בסוריה

הארגון פרסם הודעה שלפיה חיסול ג'יהאד מורנייה הוא "מכה שקשה להכיל". יעלון: "אם לטענתם אנשיהם נפגעו - שיסבירו מה הם עושים בסוריה". חשש בצפון מפני תגובה אפשרית. דיווח: חיזבאללה העלה כוננות בגבול

ג'יהאד מורנייה, אחד המחוסלים (AP)

דריכות לאחר חיסול בכיר חיזבאללה בגולן הסורי: כוחות צה"ל בצפון הארץ נוקטים בשורת פעולות במסגרת אפשרות שארגון הטרור הלבנוני יגיב לתקיפה הישראלית - בין אם על ידי ירי רקטות ובין אם בדרך אחרת. על פי הדיווח, בין פעילי חיזבאללה שנהרגו בתקיפה גם שני בכירים בארגון - ג'יהאד מורנייה ומוחמד עיסא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו הייתה מכה שקשה מאוד להכיל", נמסר מוקדם יותר בהודעה מיוחדת מטעם חיזבאללה. בתוך כך מדווחת סוכנות הידיעות הטורקית שחיזבאללה העלה כוננות לאורך כל הגבול עם ישראל. עם זאת, גורמים בדרום לבנון אומרים שלידיעה זו אין כל סימן של ממש בשטח.

דריכות לקראת תגובה אפשרית (ארכיון) (רויטרס)

התושבים בגולן ובגליל לא קיבלו הנחיות מיוחדות וגם המקלטים באזור לא נפתחו, אך ישנו חשש מפני תגובה אפשרית של חיזבאללה. במועצה אזורית גליל עליון הבהירו כי לעת עתה נשמרת השגרה במקום. "מבחינתנו אין שינוי בהערכת המצב ולא ניתנו שום הנחיות לרכזי הביטחון ביישובים", נמסר בהודעת המועצה לתושבים.

מחוסל נוסף. אבו עיסא

כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי תשעה בני אדם נהרגו בתקיפה, אך בחיזבאללה אישרו את דבר מותם של שישה: ג'יהאד מורנייה, מוחמד עיסא, מהדי מוסאווי, עלי טבתאבי, עלי חסן וחוסיין חסן.

יעלון: "שיסבירו מה הם עושים בסוריה"

ישראל הרשמית עדיין לא הגיבה לדיווחים על התקיפה בגולן הסורי, אך בריאיון לרדיו קול חי אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון: "אם חיזבאללה אומר שאנשיו נהרגו באירוע, שיסביר מה הם עושים בסוריה".

תקיפה באזור קוניטרה (ארכיון) (רויטרס)

גורם רשמי בחיזבאללה אישר מוקדם יותר הערב כי במתקפה נהרג ג'יהאד מורנייה, בנו של עימאד מורנייה - מי שהיה ראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה וחוסל בשנת 2008. על פי דיווחים שונים, בתקיפה נהרגו בסך הכל 6 פעילי חיזבאללה.

בכיר ביטחוני בישראל אישר הערב בפני סוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי מסוק ישראלי תקף בקוניטרה שברמת הגולן הסורית. "התקיפה כוונה נגד טרוריסטים שתכננו לתקוף בישראל", אמר הבכיר.

על פי הדיווח ברשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר", שני טילים נורו לעבר המטרה בעיירה מזרת אל-אמל בפרוורי קוניטריה שבגולן. עוד נטען כי הפעולה הצה"לית, שלה אין כל אישור רשמי מגורמים בישראל, התבצעה זמן קצר לאחר ששני מזל"טים חגו מעל המקום - ככל הנראה על מנת לאסוף מודיעין.

מורנייה ונסראללה

מדובר בעיירה הנמצאת במרחק לא רב מהגבול הישראלי, ובעבר נודע כי אנשי ג'בהת אל-נוסרה שוהים בה. צה"ל הודיע לתושבים ברמת הגולן כי לא חל כל שינוי בהנחיות. מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפרסום אודות התקיפה כי הם "לא מתייחסים לדיווחים בכלי תקשורת זרים".

בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל, ירון שניידר וגיא ורון.