"סערת דגלון ההנצחה": צה"ל ישנה את הנוהל

בדובר צה"ל מתנצלים על המבוכה שהתעוררה לאחר שהרמטכ"ל בני גנץ "דילג" על קברו של חלל צה"ל האחרון, כי לא היה יהודי, והניח דגלון על קבר חייל אחר. "בעצה אחת בין צה"ל ומשרד הביטחון יעודכן הנוהל", הודיעו

בעקבות הפרסום היום, שלפיו לא הניח הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ דגלון על קברו של חלל צה"ל האחרון שנטמן בחלקה הצבאית בהר הרצל, מכיוון שאינו יהודי, הביעו הערב בדובר צה"ל צער על האירוע והבטיחו שהנהלים ישתנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרויקט הנצחה לחללי צה"ל, שמתקיים כבר כעשר שנים ובמהלכו מניח הרמטכ"ל דגלון על קברו של חלל צה"ל האחרון, עורר היום סערה. בטקס שהתקיים אתמול בחלקה הצבאית בהר הרצל הניח רא"ל בני גנץ דגלון על קברו של סא"ל שלמה ניצני ז"ל, למרות שהחלל האחרון היה דווקא יבגני טולוצ'קי, שנקבר בחלקה המיועדת לחיילים שאינם יהודים.

"מפעל 'דגלון לנופל' הינו פרויקט הנצחה וזיכרון מופתי, שהפך בעשור האחרון נכס צאן ברזל באירועי הזיכרון", נמסר מדובר צה"ל בעקבות הביקורת שנשמעה. "בעצה אחת בין צה"ל ומשרד הביטחון, יעודכן הנוהל ומעתה יונח דגלון הרמטכ"ל גם על הקבר הצבאי האחרון שהתווסף לחלקה הצבאית בהר הרצל באשר הוא".

בדובר צה"ל הביעו צער (רויטרס)

 "השכול קשה וכואב באותה המידה אצל יהודים ולא יהודים"

עוד הדגישו בצה"ל כי "בראיית הרמטכ"ל, אין קשר לזהות הנופל, נסיבות נפילתו, דתו או מינו. אם כתוצאה מן ההליך נפגע מאן דהוא, הרמטכ"ל מצר על כך".

הנחת הדגלון אתמול על ידי הרמטכ"ל גנץ עוררה סערה וביקורת במערכת הפוליטית. "השכול קשה וכואב באותה המידה אצל יהודים ולא יהודים", אמרה היום בתגובה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "לא היה צריך להוסיף על צערה על המשפחה בהתנכרות, שמקורה באפליה מכוערת בין דם לדם, ומנוגדת לערכים דמוקרטיים בסיסיים".

חבר הכנסת אלעזר שטרן (התנועה), לשעבר ראש אכ"א, תקף גם הוא את הפסיחה על קברו של טולוצ'קי. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אמר שטרן: "היה לי עצוב מהנימוק של צה"ל. אני חושב שהוא על פניו מנציח עובדה שהרמטכ"ל אף פעם לא יניח זר בהר הרצל על קבר של חייל לא יהודי".

"אני קורא לרמטכ"ל למצוא דרך מתאימה לתקן את זה - בין אם להניח את הדגל שם, או לחילופין להקל את תהליכי הגיור בצה"ל או לקבור את חיילי צה"ל בשורה אחת, כפי שהם נלחמים יחד". בעקבות המקרה שוחח שטרן עם גורמים במשרד הביטחון ושטח בפניהם את עמדתו.