אלעזר שטרן: "לקבור את כל החללים בשורה אחת"

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ עורר סערה אתמול כשהניח דגלון על קברו של "חלל צה"ל האחרון" סא"ל שלמה ניצני ז"ל, במהלך טקס בחלקה הצבאית בהר הרצל. אלא שהחלל האחרון היה דווקא יבגני טולוצ'קי, שנקבר בחלקה שמיועדת לחללים שאינם יהודים. ח"כ שטרן: "לקבור את חיילי צה"ל בשורה אחת, כפי שהם נלחמים ביחד"

צה"ל מפלה בין דם לדם? הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ הניח אתמול דגלון על קברו של סא"ל שלמה (מוני) ניצני ז"ל בחלקה הצבאית בהר הרצל, במסגרת מסורת הנהוגה מזה עשר שנים, שלפיה הרמטכ"ל מניח דגלון על קברו של חלל צה"ל האחרון בטרם יום הזיכרון. אלא שבמקרה זה, חלל צה"ל האחרון היה החייל יבגני טולוצ'קי ז"ל, שמת לפני כחודשיים ונקבר בחלקה המיועד לחללי צה"ל שאינם יהודים, כך חשפו היום כתבי קול ישראל כרמלה מנשה וניצן גלוסמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"השכול קשה וכואב באותה המידה אצל יהודים ולא יהודים", אמרה היום בתגובה יו"ר מרצ זהבה גלאון. "לא היה צריך להוסיף על צערה על המשפחה בהתנכרות, שמקורה באפליה מכוערת בין דם לדם, ומנוגדת לערכים דמוקרטיים בסיסיים".

גלאון הוסיפה כי ״העובדה שלא היה יהודי לא הפריעה למדינה לדרוש ממנו להקריב עצמו למענה, אך עם מותו היא משליכה אותו מחוץ לגדר ומסרבת לחלוק לו כבוד אחרון״.

אלעזר שטרן (חדשות 2)

"נימוקי צה"ל - עצובים"

חבר הכנסת אלעזר שטרן (התנועה), לשעבר ראש אכ"א, תקף גם הוא את הפסיחה על קברו של טולוצ'קי. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אמר שטרן: "היה לי עצוב מהנימוק של צה"ל. אני חושב שהוא על פניו מנציח עובדה שהרמטכ"ל אף פעם לא יניח זר בהר הרצל על קבר של חייל לא יהודי".

"אני קורא לרמטכ"ל למצוא דרך מתאימה לתקן את זה - בין אם להניח את הדגל שם, או לחילופין להקל את תהליכי הגיור בצה"ל או לקבור את חיילי צה"ל בשורה אחת, כפי שהם נלחמים יחד". בעקבות המקרה שוחח שטרן עם גורמים במשרד הביטחון ושטח בפניהם את עמדתו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החל מתחילת פרויקט דגלון לנופל בשנת 2003, הרמטכ"ל מניח את הדגלון על קברו של החלל האחרון שנקבר בחלקה הצבאית המרכזית".