עשו עצמאות: החיילים הבודדים שהתגייסו לצה"ל

כל שנה מתגייסים לצה"ל עשרות חיילים בודדים מכל העולם. לרגל יום העצמאות, שמונה מהם סיפרו לנו על תחושת השליחות. מפבלו הארגנטינאי שמתגעגע לאמפנדס, דרך אלינור הנורווגית שעזבה את הנופים לתצפיות בגבול ועד אלכס האוקראיני שספג אבנים ביהודה ושומרון. הכירו אותם

הגיע מדרום אפריקה. ג'וש קר (דובר צה"ל)

יום העצמאות הפך בשביל ישראלים רבים לדבר שבשגרה, אבל מאות חיילים בודדים שעלו לארץ אחרי שעזבו את משפחתם ומולדתם מרגישים תחושת שליחות וציונות מיוחדת ביום הזה, בעוד הם מגנים על המדינה היהודית, עליה חלמו. לרגל יום העצמאות, שוחחנו עם שמונה חיילים בודדים - מניגריה, דרך דרום אפריקה ועד בלגיה, שסיפרו לנו על השירות בצה"ל בצל הגעגועים למשפחה ולארץ מוצאם.

"אלמד לוחמים קרב מגע" - ג'וש מדרום אפריקה

שם: ג'וש קר (24)
תפקיד: לוחם בפלחו"ד שמשון, חטיבת כפיר
ארץ לידה: דרום אפריקה

למה דווקא צה"ל? להיות שומר ישראל, רציתי לשרת את המדינה. ביקרתי בארץ מספר פעמים וכל פעם שחזרתי לדרום אפריקה חשבתי על ישראל. מה שעצר אותי בהתחלה מלעלות, הייתה העובדה שפחדתי להיות בצבא 3 שנים בלי משפחה. השתתפתי בקורס של חודשיים שמיועד לעולים חדשים להיכרות, חזרתי הביתה וכל בוקר חשבתי שזה הייעוד שלי, זה החיים שלי וזה מה שמעניין אותי. הודעתי להוריי שאני עולה. עבדתי בביטחון הקהילה היהודית בדרום אפריקה ולכן היה בי חיבור להגנה על עם ישראל.

הרגע הכי משמעותי בשירות: מפקדיי אישרו לי קורס קרב מגע אותו רציתי מאוד. כשהתגייסתי לא רציתי לבוא ולהיות 'סתם' חייל אלא לתת עד הסוף, ואני חושב שאני יכול לעשות יותר ולתרום מיכולותיי בקרב מגע. בצורה כזאת אלמד לוחמים להגן על עצמם טוב יותר ובעיניי זה מאוד קשור להכנה מנטאלית של לוחם.

למה אתה הכי מתגעגע? למשפחה. הוריי וארבעת אחיי שבדרום אפריקה. החיים איתם חסרים לי, הרגשתי את זה בפסח וזה היה לי קשה. אני ומשפחתי קרובים וקשה לי לחגוג את החגים בלעדיהם.

כדאי להיות חייל צה"ל בגלל: היכולת להגן על המדינה ולתת את חלקך. חוץ מזה, אחרי הצבא אני אהיה מחושל בשל האתגרים אותם עברתי בצבא.

חובש קרבי. פבלו ספרן מארגנטינה (דובר צה"ל)

"מתגעגע לאמפנדס" - פבלו מארגנטינה

שם: פבלו ספרן (20)
תפקיד: חובש קרבי בגדוד סער, חטיבה 188 של השריון
ארץ לידה: ארגנטינה

למה דווקא צה"ל? הרגשתי שאני מעוניין לתרום למדינת ישראל ולביטחונה, כיהודי בעיניי זוהי חובתו של כל יהודי המתגורר בתפוצות.

הרגע הכי משמעותי בשירות: אחת הפעמים בעקבותיהן הוזעקתי להעניק סיוע הייתה כשחייל נפל מגג. היה חשד כי החייל נפגע בעמוד השדרה. היה מדובר בפגיעה קשה וטראומטית המסכנת את חייו של הנפגע. לאחר הענקת הסיוע הרפואי, החייל הובהל לבית החולים. בפעם הזו באמת הבנתי שאחד מתפקידיי הוא הצלת חיים.

למה אתה הכי מתגעגע? חוץ מהמשפחה, אני מתגעגע לאוכל, במיוחד לאמפנדס. לא מוכרים אותם בארץ, ואלא אם מישהו משקיע ממש ומכין אותם בבית, קשה למכור אותם כאן.

כדאי להיות חייל צה"ל בגלל: התרומה למדינה והחוויה.

מתצפתת לגבולות. אלינור מנורווגיה (דובר צה"ל)

מתצפתת בגבול - אלינור מנורווגיה

שם: אלינור סנדברג (21)
תפקיד: תצפיתנית בגדוד "איתם" של חיל האיסוף הקרבי
ארץ לידה: נורווגיה

למה דווקא צה"ל? מאז שהייתי קטנה רציתי להתגייס ותמיד חשבתי שבתור יהודייה חשוב להתגייס ולהגן על המדינה שכל כך חשובה לעם היהודי.

הרגע הכי משמעותי בשירות: לשבת במשמרת מול התצפית ולדעת שאני מגנה על הגבולות של המדינה היהודית. בנוסף, החברים המדהימים שרכשתי מהתפקיד.

למה את הכי מתגעגעת? לחברות שנורווגיה ולאחותי שנשארה שם.

כדאי להיות חייל צה"ל בגלל: הגאווה שאני מעניקה לאימא שלי, שתמיד סיפרה לי ולימדה אותי על ישראל גם כשהייתי בנורווגיה. היא נתנה לי את המוטיבציה להתגייס.

סיימה קורס קצינים. טובי מניגריה (דובר צה"ל)

המשפחה טסה לקורס קצינים - טובי מניגריה

שם: טובי כהן (20)
תפקיד: קצינת חמ"ל במחוז חיפה
ארץ לידה: ניגריה

למה דווקא צה"ל? תמיד ידעתי שאני הולכת להתגייס לצה"ל. אבי תמיד תמך בי ועודד אותי לעלות לארץ, להתגייס ולפתח חיים במדינת ישראל. כל חברותי המשיכו לחיות כרגיל והלכו ללמוד או לעבוד ואף אחת לא הבינה אותי, אבל אני מרגישה כי העלייה ארצה והשירות בצבא הוא חלק בלתי נפרד בחיי.

הרגע הכי משמעותי בשירות: טקס סיום קורס הקצינים. כל משפחתי הגיעה לארץ במיוחד בשביל הטקס, והיה מאוד מרגש.

למה את הכי מתגעגעת? לאווירה המשפחתית בנגיריה, החברים והאוכל הניגרי.

כדאי להיות חייל צה"ל בגלל: המספר העצום של סוגי האנשים שזוכים לפגוש ולהכיר במהלך השירות - דבר אשר מקרין על ערך הקבלה של צה"ל שמתייחס לכלל חייליו באופן שווה.

"סיפוק מהחיילים והחיילות" - ג'סיקה מבלגיה

שם: ג'סיקה טולשין (21)
תפקיד: מש"קית קליעה במחו"ה אלון
ארץ לידה: בלגיה

מש"קית קליעה. ג'סיקה מבלגיה (דובר צה"ל)

למה דווקא צה"ל? היה לי חשוב לבוא לארץ לתרום ולתת מעצמי דרך צה"ל.

הרגע הכי משמעותי בשירות: הסיפוק שאני מקבלת בכל סוף קורס מהחיילים והחיילות שלי.

למה את הכי מתגעגעת? למשפחה בבית.

כדאי להיות חייל צה"ל בגלל: תהליך הבגרות שהחיילים עוברים, הסיפוק מתפקיד משמעותי ותחושת התרומה למדינה.

ספג אבנים בשטחים. אלכס מאוקראינה (דובר צה"ל)

תופסים מחבלים וסופגים אבנים - אלכס מאוקראינה

שם: אלכס סטנצ'קו (24)
תפקיד: לוחם בפלחו"ד נחשון
ארץ לידה: אוקראינה

למה דווקא צה"ל? קודם כל, למה לא? בגיל 18 החלטתי על דעת עצמי לעלות לארץ עליה שמעתי מאמי, מסבי וסבתי שגרים באוקראינה. חברים מאוקראינה שעלו סיפרו לי רבות על הארץ. אני רוצה לעשות משהו טוב בשביל הארץ, אני אוהב להיות לוחם ולהגן על המדינה.

הרגע הכי משמעותי בשירות: הקו בגוש עציון אותו אנחנו תופסים מאוד משמעותי. אנחנו תופסים מחבלים שמנסים לפגוע באזרחי המדינה, במהלך הפס"ד רציני בכפר בית אומר לפני כשבוע זרקו על הכוח אבנים והצלחנו להכיל את האירוע ולסיים אותו בשלום.

למה אתה הכי מתגעגע? הכי מתגעגע לאמא שלי, כבר שנתיים לא ראיתי אותה. התחושה המשפחתית חסרה לי.

כדאי להיות חייל בזכות ה: הרגשה שאתה מגן על המדינה, שאתה עושה משהו חשוב ומשמעותי ולא סתם מעביר שלוש שנים.

ילידת סלוניקי. רוני מהתותחנים (דובר צה"ל)

"המילה תודה נותנת לי כוח" - רוני מסלוניקי שביוון

שם: רוני רוביסה (19)
תפקיד: מש"קית קליעה בבי"ס לתותחנים בשבטה
ארץ לידה: סלוניקי, יוון

למה דווקא צה"ל? תמיד הרגשתי שייכת למדינה, זה משהו בלב- ידעתי שאני רוצה להשתקע בארץ. וכמובן שכדי לחיות פה אני צריכה לתת מעצמי.

הרגע הכי משמעותי בשירות: לצעוק "אני נשבעת" בהשבעה. להישבע לצבא שלי, ולמדינה שלי, זה הרגע הכי מרגש וחשוב שחוויתי. גם ללמד חיילים לירות בנשק זה דבר גדול ומשמעותי בעייני.

למה את הכי מתגעגעת? חוץ מהחברים וההורים- ללילות בים עם חברים וגיטרה.

כדאי להיות חייל צה"ל בגלל: הוקרת התודה מהחיילים. כשבסוף טירונות ניגש חייל ואומר לי שבזכותי הוא יודע לירות, מציג אותי בפני משפחתו- אני מרגישה שעזרתי לו, ועצם המילה "תודה" נותנת לי כוחות.

"מתגעגע לחברים בהודו". רונן הגולנצ'יק (דובר צה"ל)

"עושה בשביל המדינה בגאווה" - רונן מהודו

שם: רונן בירוודקאר (25)
תפקיד: קלע בפלוגה המסייעת של גדוד 12 בגולני
ארץ לידה: הודו

למה דווקא צה"ל? כדי להגן על חיי העם היהודי ועל המדינה שלנו.

הרגע הכי משמעותי בשירות: בעיניי אין דבר אחד שהוא משמעותי. כל הזמן אתה לומד דברים חדשים בצבא, אם זה במסע כומתה ואם זה בתעסוקה מבצעית בגזרת החרמון. כל השירות שלי הוא תקופה משמעותית בחיים שלי.

למה אתה הכי מתגעגע? למשפחה, לחברים ולבית בהודו.

כדאי להיות חייל צה"ל בגלל: הגאווה בכך שאני עושה משהו בשביל המדינה, בשביל אחרים, ולא רק בשביל עצמי. זאת גם בדיוק הסיבה שעזבתי את החיים שהיו לי בהודו כדי לבוא לפה ולהתגייס.