פרויקט מיוחד ליום העצמאות ה-65: איך תג נולד?

כחול או אדום? עץ זית או כלנית? חרב או מגן? מסתבר שלא מעט התלבטויות עומדות מאחורי עיצוב תגי יחידות צה"ל. אז איך בוחרים את סמלי היחידות ומה משמעותם? פרויקט מיוחד ליום העצמאות

 

אומנם הוא מלווה אותם כמעט כל השירות הצבאי במשך שנים, אבל לא בטוח שרבים מהחיילים יודעים מה עומד מאחורי התג שמתנוסס על כתפם השמאלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לרגל יום העצמאות ביקשנו להתחקות אחר הנימוקים לעיצוב 65 מתגי יחידות צה"ל וגילינו לא מעט סיפורים מעניינים - ואת אנדריי גרימברג, השרטט הראשי בצה"ל. עוד בילדותו ברומניה התעסק אנדריי באמנות ועזר לאמו במתפרה המשפחתית. לאחר לימודים ב"שנקר" התגייס לשירות חובה קצר ומשנות ה-80 הוא אחראי לעיצוב הדגלים, התגים, הסמלים והסיכות בצבא.

לפני שמתחילים לעבוד על תגים חדשים מתכנסת ועדה. אנדריי שומע את הסיפורים הייחודיים העומדים מאחורי כל יחידה ומחייה אותם בשרטוטיו. על אף שלמד ועבר קורסים של גרפיקה ממוחשבת, אנדריי מעדיף לבצע את כל המוטל עליו בעבודת יד בלבד, בצורה האותנטית ביותר, ומספר שכך הוא מכניס נשמה לכל סמל ותג כדי להמחיש את הסיפור.

וסיפורים לא חסר. את תג היחידה של עוצבת הגליל, לדוגמה, ייצר מפקדה הראשון- תא"ל (במיל') אפרים חירם. חירם בחר בכלנית במרכז התג כדי לייצג את חיילי העוצבה ומפקדיה, על רקע נופי הצפון המרהיבים עליהם הם מגנים. הוא בחר בפרח אדום בעקבות מפגש בלתי נשכח עם קצין צעיר וג'ינג'י במהלך אירוע היתקלות עם מחבלים אשר הותיר עליו רושם עז, ובכך בחר להדגיש את חשיבות איכות האנשים העומדים על משמר הארץ.

תג גדוד הקשר של עוצבת אדום (חדשות 2)

גם בגדוד ניצן יש קשר משפחתי. התג, שבמרכזו ינשוף, הוא פרי דמיונה של אשת המג"ד הראשון, ניצן, שעל שמה נקרא הגדוד.

ולמה התג של גולני מרובע? יש שתי גרסאות מרכזיות: הראשונה אומרת כי מסמל את קטיעת חייהם של רבים מלוחמי החטיבה בהגנה על המדינה; השנייה אומרת כי אין סיבה מיוחדת וכי מדובר בעיצוב גרידא.

יום העצמאות התשע"ג - סיקור מיוחד:

צפו: מטס חיל האוויר בשמי ישראל

חוגגים: קרוב למיליון מטיילים בדרכים

צפו: פרס, נתניהו, יעלון וגנץ "שרים עצמאות"

הנשיא פרס: "65 שנים של ניסים ללא הפסקה"

אובמה מברך את ישראל: "נעמוד לצידכם תמיד"

שני חתנים לחידון התנ"ך העולמי: ישראלי ואמריקני

גנץ בירך את המצטיינת הנכה: "מודה לך"

כחול-לבן בשחור-לבן: כך חגגנו פעם

הכירו: היחידות שקיבלו השנה עצמאות

טייסי חיל האוויר חושפים את הפעילות המבצעית הראשונה שלהם