משפחת החלל: "החזירו את ספר התורה על שמו"

משפחתו של ברוך שפירא ז"ל, שנפל במלחמת השחרור, דורשת מבנו של הרב הצבאי לשעבר שלמה גורן ז"ל, להחזיר את הספר שתרמו לצה"ל. לטענתם, הספר שהפך למיתולוגי כי צולם במלחמות רבות נלקח על ידי הרב הראשי ללא רשות לביתו - במקום לשמש כהנצחה. בלשכת הרמטכ"ל פועלים כדי להחזיר את הספר

התמונה המפורסמת. גורן והספר (לע"מ)

משפחתו של החייל ברוך שפירא ז"ל, שנפל בקרבות במלחמת השחרור, תרמו ספר תורה לזכרו שהוצב בספריה התורנית בבסיס הקריה בתל אביב. ברבות השנים, הוא הפך למיתולוגי, לאחר שהרב הצבאי הראשי לשעבר שלמה גורן הצטלם עמו באזורי עימות, כמו גם במלחמת ששת הימים, בתמונה שהפכה למפורסמת בארץ ובעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ממסמכים שהגיעו לידי משפחתו של שפירא ז"ל והועברו לארגון יד לבנים, עולה כי הרב גורן בחר מיד לאחר סיום הקריירה הצבאית שלו לקחת את ספר התורה שהוקדש להנצחה לביתו הפרטי. לאחר מותו, הוא הועבר בירושה לבנו עו"ד אברהם (רמי) גורן.

"ספר התורה הינו בעל ערך היסטורי רב וראוי כי הוא יישמר באופן בטוח ויוצג בפני הציבור ברחב אם במוזיאון ישראל או בבתי יד לבנים ברחב הארץ", ציין יו"ר יד לבנים אלי בן שם במכתב ששלח לרב הצבאי הראשי הנוכחי תא"ל רפי פרץ, לרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ולבנו של הרב גורן ז"ל, שקיבל בירושה את הספר.

קטע מהמכתב שנשלח (חדשות 2)

האם הספר יוחזר לפני יום הזיכרון?

בן שם ציין כי המשפחה לא מעוניינת בספר לעצמה, אלא מבקשת שהוא יוצג בפני הציבור הרחב. "נאמר לי מפורשות כי אין בכוונתם למכור או לעשות כל שימוש אחר בספר התורה זולת הצגתו בפני הציבור", הסביר בן שם. "הם חפצים בשימורו במקום ראוי ומאובטח".

גם בצה"ל מתגייסים להחזיר את הספר למשפחה לפני יום הזיכרון. גורם המעורה בפרטים אמר כי בלשכת הרמטכ"ל כבר החלו בבירור המקרה והחזרת הספר.

ברוך שפירא ז"ל (אתר יזכור)

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי הנושא נמצא בטיפול לשכת הרמטכ"ל.

עו"ד אברהם (רמי) שפירא מסר בתגובה כי "הספר נמצא ברשותנו על פי בקשה והסכמה של אב החלל. אף אחד מעולם לא העלה את הטענה שאבי לקח את הספר שלא ברשות". הוא ציין כי לא קיבל פנייה מהמשפחה או מארגון יד לבנים בנושא, אך לא הכחיש כי הוא נמצא במגעים בעניין החזרת הספר עם גורמים בצה"ל.