הקצין הקרבי אימץ ניצול שואה: "הוא כמו נכד שלי"

סגן יוסי אליאס, קצין מגבעתי, אימץ את ניצול השואה אריה סורקיס במסגרת פרויקט צה"לי. סורקיס, שבעצמו היה קצין ביחידת 8200, הפך את אליאס לבן בית אצלו ומרגיש שהוא נכדו: "הוא נותן לי המון כוח נפשי". הם עושים הכל ביחד: מבשלים, צופים בטלוויזיה ומדברים על צבא, זוגיות ושואה

סורקיס במרכז ושני הקצינים. "כמו נכדים" (דובר צה"ל)

דרכיהם של סגן יוסי אליאס מרמת גן (26) וניצול השואה אריה סורקיס (77) כנראה ולעולם לא היו מצטלבות, אך במסגרת פרויקט "אמץ ניצול" של צה"ל, השניים נפגשים ומדברים בטלפון כל שבוע, והפכו בחודשים האחרונים לסבא-נכד אחד של השני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אליאס, שלומד היום במכללה לפיקוד טקטי של צה"ל, ושירת קודם לכן כמפקד פלוגה בחטיבת גבעתי, פגש לראשונה את סורקיס בביתו שבהרצליה לפנ כחצי שנה, בפגישה ששניהם מגדירים "מביכה". הקצין הקרבי התחבר מיד לסיפורו של אריה ששירת כקצין מודיעין ב-8200, ומאז הם משוחחים על הצבא, אוכלים יחד, צופים יחד בחדשות ומתייעצים בסוגיות אישיות.

אל ביתם של אריה ואשתו נעמי הוא מגיע יחד עם סגן עדי הכהן, שהייתה קצינה בתצפיות ושותפה איתו לפרויקט. "המטרה היא להפיג את הבדידות שלהם. לפעמים הם מבשלים ואנחנו מביאים מצרכים, אנחנו עושים איתם את הדברים הכי טריוויאלים וזה המון בשבילהם", מספר אליאס לחדשות 2 באינטרנט. לדבריו, גם בשבועות שבהם יש עליו עומס רב, הוא מקפיד להתקשר אליו לפחות פעם אחת: "הייתי בשבוע שעבר בחו"ל וכשחזרתי התקשרתי לאריה. הוא מאוד התגעגע, מרגישים את החיוך דרך הטלפון".

על תפקידו הסודי של סורקיס באגף המודיעין שומע אליאס סיפורים מצונזרים. "אני מספר לו הרבה גם על מה שאני עושה בצבא, יש לו יכולת שימור ידע אדירה", הוא מציין. אליאס מספר שלאחרונה הוא מרגיש שהוא ממש כמו נכד שלו: "כשאנחנו שם אני מרגיש מחוזק, אנחנו צוחקים ונהנים".

"הוא נותן לי המון כוח נפשי"

סורקיס אמנם בן 77, אך לא נח לרגע ואת ביתו בהרצליה הוא עוזב תכופות לטובת הרצאות לחיילי צה"ל, שבפניהם הוא מגולל את סיפור הישרדותו. "אני מעביר יותר מ-50 הרצאות בכל חודש", הוא מצהיר בגאווה. הוא נולד בשנת 1935 בצ'רנוביץ שבבוקובינה (היום אוקראינה) וצעד את הצעדה הגדולה מהגטו של צ'רנוביץ' למחנה הריכוז בטרנסניסטריה. בשנת 1945 הוא שוחרר עם אמו על ידי חיילי הצבא הרוסי והועבר לממחנה בקפריסין שלאחריו עלה לארץ למעברות בפרדס חנה.

המפגש עם יוסי הקצין הקרבי משנה אצלו את טון הדיבור, והוא מדבר עליו כאילו היה נכדו האבוד. "הוא כמו בן בית אצלי ויש בינינו חיבור מדהים, ממש כמו נכד. אנחנו מדברים על הלימודים שלהם, על הבריאות וזה נותן לי המון כוח נפשי שאני לא מקבל ממקום אחר", מדגיש סורקיס, שמאמין כי הקשר שלו יימשך לעד.

בשיחות ביניהם עולה הרבה המילה צה"ל. "יש לי ניסיון רב", אומר בחיוך סורקיס שיחגוג בחודש הבא את יום הולדתו ה-78. "אני נותן מהניסיון שלי ומספר מה הייתה בשבילנו הארץ הזאת. חוץ מחלקת האדמה הזאת אין לנו כלום בחיים ואם לא נשמור עליה מי אנחנו?", מסכם סורקיס.